Primiparlarda elektif ve travay takibinden sonra sezaryen ile doğumu gerçekleşen yenidoğanların fizyolojik kilo kayıplarının karşılaştırılması
Comparison of physiological weight loss in primiparous neonates delivered by caesarean section after elective and labor follow-up
- Tez No: 948576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı; primiparlarda elektif ve travay takibinden sonra sezaryen ile doğumu gerçekleşen yenidoğanların fizyolojik kilo kayıplarının karşılaştırılmasıdır. Yapılan araştırma tanımlayıcı ve karşılaştırmalı niteliktedir. 1 Haziran ve 1 Eylül 2024 tarihleri arasında İstanbul ilindeki özel bir hastanede doğum yapan, örneklem kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 132 anne ve yenidoğan bebekleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı özellikler Veri Toplama Formu ile toplanıp emzirmeleri LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Gebelik haftası elektif grupta ortalama 38.78 olarak, travay grubunda ise 39.48 olarak bulunmuştur. 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the physiological weight loss of newborns who were delivered by elective and cesarean section after labor follow-up in primiparous women. The study is descriptive and comparative in nature. Study included 132 mothers and their newborns who gave birth in private hospital in İstanbul between June 1 and September 1, 2024, met sampling criteria, and agreed participate in the study. Descriptive characteristics were collected using Data Collection Form and breastfeeding was assessed using LATCH Breastfeeding Diagnostic Measurement Tool. Data obtained in the study were evaluated using SPSS 22.0 statistics program. It was determined that rate births occurring 37 and 38 weeks of gestation was higher in the elective group and rate of births occurring at 40 and 41 weeks of gestation was higher in labor group (p=0.003).