İnanç merkezi ziyaretçilerin marka deneyimi, farkındalığı, etkileşimi, tatmini ve sadakatinin incelenmesi: Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri örneği
An examination of brand experience, awareness, engagement, satisfaction, and loyalty of faith center visitors: The case of Hz. Pir Sheikh Şaban-i Veli̇
  1. Tez No: 948619
  2. Yazar: ESRA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de inanç turizmi bağlamında önemli bir destinasyon olarak kabul edilen Kastamonu ilindeki Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi'ni ziyaret eden bireylerin marka deneyimi, marka tatmini ve marka sadakati düzeylerini analiz etmektir. Çalışma kapsamında ziyaretçilerin bu inanç merkezini tercih etme nedenleri; dinimanevi motivasyonlar, kültürel unsurlar ve bireysel, duygusal gerekçeler bağlamında değerlendirilmiş ve bu tercihlerin marka algısı üzerindeki yansımaları çok boyutlu olarak incelenmiştir. Bununla birlikte, dijitalleşme sürecinde sosyal medya kullanımının, ziyaretçilerin kutsal mekânlara ilişkin deneyim paylaşım eğilimleri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Kastamonu'daki Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi'ni ziyaret eden toplam 209 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, ziyaretçilerin demografik ve davranışsal özelliklerine göre marka deneyimi, tatmini ve sadakati değişkenlerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen bulgular, ziyaretçilerin duygusal, duyusal, bilişsel ve ilişkisel deneyimlerinin, marka tatmini ve sadakati üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca sosyal medya üzerinden yapılan dini içerikli paylaşımların, mekâna yönelik marka farkındalığını ve duygusal bağlılığı güçlendirdiği belirlenmiştir. Bu bağlamda çalışma, inanç merkezlerinin dijital çağda marka perspektifiyle ele alınmasına yönelik özgün bir çerçeve sunmakta ve literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Araştırmanın yalnızca belirli bir zaman diliminde ve Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi'ni ziyaret eden katılımcılarla sınırlı kalması, sonuçların genellenebilirliğini kısıtlayan bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla bu çalışma, belirli bir ziyaretçi profili ve mekânsal bağlamla sınırlı olup, farklı inanç merkezleri ya da daha geniş örneklemler için doğrudan genelleme yapılması uygun olmayabilir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to analyze the levels of brand experience, brand satisfaction, and brand loyalty among individuals visiting the Hz. Pir Sheikh Şaban-ı Veli Complex, which is considered a significant destination in the context of faith tourism in Turkey, specifically in Kastamonu. The study examines visitors' motivations for choosing this faith center such as religious-spiritual motivations, cultural elements, and individual/emotional reasons and investigates how these preferences are reflected in their brand perceptions. In addition, the research explores the impact of digitalization and social media usage on the sharing of spiritual experiences and perceptions of sacred spaces. The study employs a quantitative research method, utilizing a questionnaire as the data collection tool. Data were collected from 209 visitors to the Hz. Pir Sheikh Şaban-ı Veli Complex and analyzed using the SPSS software. The study investigates whether there are significant differences in brand experience, satisfaction, and loyalty based on the visitors' demographic and behavioral characteristics. The findings indicate that visitors' emotional, sensory, cognitive, and relational experiences have a positive and significant impact on brand satisfaction and loyalty. Furthermore, religious content shared on social media platforms has been found to strengthen brand awareness and emotional attachment to the site. Accordingly, this study provides an original framework for evaluating faith destinations from a brand perspective in the digital age and contributes to filling a gap in the existing literature. However, since the research was conducted within a specific time frame and limited to participants who visited the Hz. Pir Sheikh Şaban-ı Veli Complex, the generalizability of the findings is limited. Therefore, the results may not be directly applicable to other faith centers or broader sample groups.