Film ve dizilerden etkilenerek Türkiye'ye seyahat eden turistlerin destinasyon seçimi
Destination selection of tourists traveling to Turkey influenced by movies and TV series
  1. Tez No: 948625
  2. Yazar: AMAL ABDI DJAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, medya ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi, turizmde yeni trendlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu trendlerden biri de film turizmidir. Bu çalışma, Türkiye'nin İstanbul kentini ziyaret eden Arap turistlerin seyahat davranışları üzerinde film ve televizyon dizilerinin etkisini araştırmaktadır. Çalışma, görsel medya içeriğinin turistlerin destinasyon seçimlerini, motivasyonlarını ve memnuniyet düzeylerini nasıl şekillendirdiğini özel olarak incelemektedir. Nicel bir araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler, Aralık 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında İstanbul'u ziyaret eden 213 Arap turistlere dağıtılan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS yazılımı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi (Cronbach's Alpha) ve faktör analizi teknikleri uygulanarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, film ve televizyon yapımlarının Arap turistlerin seyahat kararlarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Türk dizileri ve filmlerini izlemek, Türkiye'nin imajını güçlendirir ve ekranda gösterilen yerlerle duygusal bağlar kurar. Bu bulgular, özellikle Arap pazarlarında Türkiye'yi cazip bir turizm destinasyonu olarak tanıtmak için medya yapımlarından yararlanmanın stratejik potansiyelini vurgulamaktadır. Çalışma, sinema içeriklerini destinasyon markalaşma çabalarına entegre etmek isteyen turizm pazarlamacıları, politika yapıcılar ve medya yapımcıları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid development of media and communication technologies has led to the emergence of new trends in tourism, one of which is film tourism. This study explores the influence of films and television series on the travel behaviors of Arab tourists visiting Istanbul, Turkey. It specifically investigates how visual media content shapes tourists' destination choices, motivations, and satisfaction levels. A quantitative research method was employed, and data were collected through a structured questionnaire distributed to 213 Arab tourists who visited Istanbul between December 2024 and January 2025. The collected data were analyzed using the SPSS software, applying descriptive statistics, reliability analysis (Cronbach's Alpha), and factor analysis techniques. The results indicate that film and television productions significantly impact the travel decisions of Arab tourists. The viewing of Turkish TV series and films enhances the image of Turkey and fosters emotional connections with locations featured on screen. These findings highlight the strategic potential of leveraging media productions to promote Turkey as a desirable tourism destination, particularly in Arab markets. The study provides valuable insights for tourism marketers, policymakers, and media producers aiming to integrate cinematic content into destination branding efforts.