Yemenli kadın girişimcilerin karşılaştığı zorluklar ve Yemen'deki savaşın onlar üzerindeki etkisi
The challenges faced by Yemeni women entrepreneurs and the impact of the war in Yemen on them
- Tez No: 948626
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Yemen toplumunun, savaşın ve ülkedeki istikrarsızlığın kentte veya kırsalda toplumun en fazla etkilenen kesimi olarak Yemenli kadınlar üzerindeki etkisini incelemektedir. Ayrıca, devlet kurumlarının zayıflığı, ülkede güvenliğin olmayışı ve Yemen toplumunun kadınların çalışmasına yönelik kabul eksikliği gibi koşullar altında Yemenli kadın girişimcilerin karşılaştığı zorluklar ve engeller ele alınmaktadır. Bu araştırma, Yemenli kadın girişimcilerin mevcut durumuna ilişkin güncel bilgi ve verilere ulaşmayı hedeflemektedir. Çalışmada, kadın girişimcilerin süreçte karşılaştığı önemli sorunlar belirlenmiş olup, bu sorunlar gelecekteki eylem planlarının temelini oluşturabilecek niteliktedir. Bu çalışmada mülakat yöntemi kullanılmıştır, kadın girişimcilere demografik soruların yanı sıra girişimcilik projeleriyle ilgili sorular da yöneltilmiştir. Cevaplar betimsel bir yöntemle analiz edilmiş ve veriler mantıksal bir şekilde düzenlenerek sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın son aşamasında, elde edilen bulgulara dayalı olarak geleceğe yönelik öngörüler sunulmuş ve yeni bakış açıları geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study highlights the impact of Yemeni society, the war and instability in Yemen on Yemeni women as the most affected segment of society, whether in the city or the countryside. In addition to studying the challenges and difficulties faced by Yemeni women entrepreneurs in light of the weakness of state institutions and insecurity in the country, and the lack of acceptance of women's work by Yemeni society. The research in this study aims to access up-to-date information and data on the current situation of Yemeni women entrepreneurs. Important problems that women entrepreneurs face during their entrepreneurial process are identified, so that they can form the basis for the preparation of future business plans. The direct interview method was used in this study, where demographic questions specific to women entrepreneurs were asked as well as questions related to their entrepreneurial projects. The answers were analyzed in a descriptive way, and then the data was organized in a logical way to arrive at the results. At the last stage of the research, predictions about the future were made based on the explanations drawn, and an attempt was made to come up with new insights.