Makâsıdü'ş-Şerîa ışığında maslahat ve mefsedet: Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi'nin fetvaları üzerine analitik ve uygulamalı bir araştırma
Maslahah and mafsadah in light of Maqasid al-Sharia: an analytical and applied study on the fatwas of the European Council for Fatwa and Research.
- Tez No: 948648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SIDDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi tarafından verilen fetvaların Makâsıdü'ş-Şerîa bağlamında maslahat ve mefsedet kavramları açısından nasıl değerlendirildiğini incelemektedir. Araştırma, şeri hükümlerin çağdaş Avrupa toplumundaki Müslümanlar için uygulanabilirliğini analiz etmek amacıyla hem teorik hem de pratik yaklaşımlar içermektedir. Müslümanların karşı karşıya olduğu hukuki ve sosyal koşulları göz önünde bulundurarak, Konsey'in fetvalarında maslahat ve mefsedet dengesini nasıl sağladığına dair kapsamlı bir değerlendirme yapılmaktadır. Araştırma, betimsel ve analitik yöntemler kullanılarak Konsey'in fetva metodolojisinin anlaşılmasını sağlamayı, tarihsel çerçevede fetva mekanizmasının gelişimini incelemeyi ve tümevarımsal bir yaklaşımla maslahat-mefsedet dengesini nasıl kurduğunu ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, eleştirel bir değerlendirme yapılarak Konsey'in fetvalarının etkinliği incelenmekte ve iyileştirme önerileri sunulmaktadır. Sonuçlar, Konsey'in Avrupa'daki Müslümanların toplumsal gerçekliğini dikkate alarak fıkhî hükümleri uygulamakta hassas bir yaklaşım benimsediğini göstermektedir. Kadınlara yönelik fetvalarda hem İslam'ın temel prensipleri korunmuş hem de Avrupa'daki sosyal yaşamın gereklilikleri göz önünde bulundurularak kolaylaştırıcı hükümler sunulmuştur. Ayrıca, boşanma ve aile hukuku gibi konularda, Müslümanların haklarını koruyacak ve toplumdaki entegrasyonlarını kolaylaştıracak çözümler benimsenmiştir. Araştırma, Konsey'in maslahat ve mefsedet kavramlarını ele alış biçimine dair değerli geri bildirimler sağlayarak, fetva sürecinin daha sistematik ve kapsamlı bir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the European Council for Fatwa and Research (ECFR) addresses the concepts of maslahah (public interest) and mafsadah (harm) within the framework of Maqasid al-Sharia. The research incorporates both theoretical and practical approaches to analyze the applicability of Islamic legal rulings to Muslims living in contemporary European societies. By considering the legal and social circumstances faced by Muslims in Europe, the study provides a comprehensive evaluation of how the Council maintains a balance between maslahah and mafsadah in its fatwas. Employing descriptive and analytical methodologies, the research seeks to understand the Council's approach to issuing fatwas, investigate the historical development of fatwa institutions, and identify principles governing the balance between maslahah and mafsadah through an inductive analysis. Additionally, a critical assessment is conducted to evaluate the effectiveness of the Council's fatwas, along with recommendations for improvement. The findings indicate that the ECFR adopts a nuanced approach in applying Islamic rulings while taking into account the socio-cultural realities of Muslims in Europe. In fatwas concerning women, Islamic principles are preserved while facilitating practical adjustments suited to European social norms, such as allowing women access to mosques and participation in the workforce. Furthermore, in matters related to divorce and family law, the Council emphasizes solutions that protect the rights of Muslims and aid in their integration within society. This research provides valuable feedback on how the Council interprets the concepts of maslahah and mafsadah, contributing to a more systematic and comprehensive fatwa process.