Ortaokul öğrencilerinin cebir başarıları ile matematiksel dil kullanım algıları arasındaki ilişki
Relationship between secondary school students' algebra success and their perceptions of mathematical language use
  1. Tez No: 948664
  2. Yazar: ZEYNEP EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BİNDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin cebir öğrenme alanındaki başarı düzeyleri ve matematiksel dil kullanımlarına yönelik algıları incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin başarı düzeyleri ve matematiksel dile yönelik görüşlerinin sınıf düzeyleri, cinsiyetleri ve matematik dersindeki not ortalamaları ile ilişkileri de incelenmiştir. Araştırma, nicel bir araştırma olup genel tarama modeli kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 145'i 7. sınıf, 155'i 8. sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 300 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki 20 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan Cebir Testi, diğeri ise 21 sorudan oluşan likert tipi Matematiksel Dil Ölçeği'dir. Araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin %76'sının orta ve düşük başarı düzeyinde yer aldığı, matematiksel dile yönelik görüşlerinin ise olumlu olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin cebir testi başarı puanlarının ve matematiksel dil ölçeğinden elde ettiği puanların sınıf düzeylerinden etkilenmediği ancak her iki testten elde edilen puanların cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği de elde edilen diğer bulgulardandır. Ayrıca öğrencilerin cebir testi başarı puanları ile matematik dersi not ortalamaları arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki, matematiksel dil kullanımına yönelik algı düzeyleri ile matematik not ortalamaları arasında zayıf düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the success levels of 7th and 8th grade middle school students in the field of learning algebra and their perceptions of mathematical language use were examined. The relationships between the students' success levels and views on mathematical language in terms of their grade levels, gender and grade point averages in mathematics were examined. The study was a quantitative study and the relational screening model was used within the scope of the general screening model. The study group consisted of 300 students, 145 of whom were 7th grade and 155 of whom were 8th grade students. Two different data collection tools were used in the study. The first of these was the Algebra Test consisting of 20 multiple choice questions and the other was the Likert-type Mathematical Language Scale consisting of 21 questions. According to the findings of the study, it was found that 76% of the students were at medium and low success levels and their views on mathematical language were positive. Another finding was that the students' algebra test success scores and the scores they obtained from the mathematical language scale were not affected by their grade levels, but the scores obtained from both tests showed significant differences according to their gender. In addition, a higly positive and significant relationship was found between students' algebra test success scores and their mathematics course grade point averages, and a weakly positive and significant relationship was found between their perception levels of mathematical language use and their mathematics grade point averages.