Paratiroid adenomlarında MIBI ve T skorunun prognoz ile ilişkisi
The relationship between MIBI - T score and prognosis in parathyroid adenomas
- Tez No: 948693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Primer hiperparatiroidi (PHPT), paratiroid bezlerinin otonom PTH salınımı ile karakterize bir endokrin bozukluktur. Hastalığın tedavisinde temel yöntem cerrahidir ve günümüzde preoperatif görüntüleme yöntemlerinin rehberliğinde minimal invaziv teknikler öne çıkmaktadır. Ancak preoperatif lokalizasyonun yetersizliği ve multiglandüler hastalıkların atlanması, postoperatif persistansın başlıca nedenlerindendir. Bu bağlamda, paratiroid adenom volümünün ve sintigrafik MIBI skorunun biyokimyasal parametrelerle ilişkisi ve tedavi sonuçlarına etkisi önemli bir araştırma alanıdır. Amaç: Bu çalışmada, primer hiperparatiroidi (PHPT) tanısı alarak cerrahi tedavi uygulanan hastalarda çıkarılan paratiroid adenomlarının hacmi ile preoperatif sintigrafi bulgularından elde edilen MIBI skorları değerlendirilmiş; bu verilerin biyokimyasal parametreler (serum PTH, kalsiyum düzeyi) ve kemik mineral yoğunluğunu yansıtan T skoru ile ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca paratiroid volümünün postoperatif persistans üzerindeki öngörü değeri incelenmiştir. Yöntem: Retrospektif tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmada, 01.01.2021–01.01.2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi'nde primer hiperparatiroidi nedeniyle paratiroidektomi uygulanan 200 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve biyokimyasal verileri ile preoperatif görüntüleme bulguları, cerrahi yöntemleri ve patolojik örnek ölçümleri analiz edilmiştir. Paratiroid volümleri elipsoid formül ile hesaplanmış; MIBI skorları, Tc99m-MIBI SPECT/CT görüntülerinden nükleer tıp uzmanı tarafından belirlenmiştir. Persistans ile ilişkili cut-off değeri ROC analizi ile tanımlanmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun ortalama yaşı 57,6 yıl olup hastaların %85'i kadındır. Ortalama paratiroid volümü 0,94 cm³ ve ortalama MIBI skoru 17,76 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Primary hyperparathyroidism (PHPT) is an endocrine disorder characterized by the autonomous secretion of parathyroid hormone (PTH) from the parathyroid glands. Surgery is the primary treatment modality, and in recent years, minimally invasive techniques guided by preoperative imaging have become increasingly prominent. However, insufficient preoperative localization and the underdiagnosis of multiglandular disease are among the leading causes of postoperative persistence. In this context, the relationship between parathyroid adenoma volume, scintigraphic MIBI score, biochemical parameters, and treatment outcomes has become an important area of investigation. Objective: This study aimed to evaluate the volume of excised parathyroid adenomas and the preoperative MIBI scores in patients diagnosed with PHPT who underwent surgical treatment. It further investigated the relationship between these parameters and biochemical markers (serum PTH, calcium levels) as well as T-scores reflecting bone mineral density. The predictive value of parathyroid volume for postoperative persistence was also assessed. Methods: In this retrospective descriptive study, 200 patients who underwent parathyroidectomy for PHPT between 01.01.2021 and 01.01.2024 at Konya City Hospital were evaluated. Demographic, clinical, and biochemical data, preoperative imaging findings, surgical methods, and pathological specimen measurements were analyzed. Parathyroid volumes were calculated using the ellipsoid formula, and MIBI scores were determined by a nuclear medicine specialist based on Tc99m-MIBI SPECT/CT images. Cut-off values associated with persistence were identified using ROC analysis. Results: The mean age of the study group was 57.6 years, and 85% of the patients were female. The mean parathyroid volume was 0.94 cm³, and the mean MIBI score was 17.76.