Devlet koruması altında büyümüş bireylerin ebeveynlik deneyimleri
Parenting experiences of individuals raised under protection
- Tez No: 948704
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sağlıksız bir aile içinde dünyaya gelen veya ailesi olmadan büyümek zorunda kalan çocuklar için devlet koruması altında kurum bakımında kalmak başlıca çözümlerden biridir. Bu çocuklar belli bir yaşa geldiğinde kurumdan ayrılmakta, yetişkinliğin getirdiği iş hayatı, evlilik ve ebeveynlik gibi süreçlere dahil olmaktadır. Bu tez araştırması Türkiye'de devlet koruması altında olup kurum bakımında yetişmiş ve sonrasında çocuk sahibi olmuş bireylerin ebeveynlik deneyimlerini ve bu kavramlara ait algılarını derinlemesine incelemek, kurum bakımında kalmanın ebeveynlik rollerini hangi alanlarda etkilediğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Ebeveynlik sürecindeki ihtiyaç alanlarının ve desteklenmesi gereken kısımların tespit edilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış, 9 kadın ve 8 erkek olmak üzere toplam 17 katılımcıyla 9 Ekim 2024 ile 3 Şubat 2025 tarihleri arasında yüzyüze ve çevrimiçi derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiş, kurum bakımı yaşantısı, ebeveynlik deneyimleri ve algıları ve kurum bakımında kalmanın ebeveynlikleriyle olan ilişkisi kategorileri kapsamında değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda ebeveynliğin bu bireyler için motivasyon ve güç kaynağı olduğu, ebeveyn olmakla birlikte bir takım duygusal ihtiyaçlarını karşılayabildikleri, geçmişten ders çıkararak kendi gördükleri olumsuz tutum ve davranışları çocuklarına karşı göstermemeye çalıştıkları, kendilerine bakım verenler arasında duyarlı ve destekleyici olanları rol model olarak seçebildikleri ancak genellikle ebeveynliği tek başlarına öğrendikleri bulgulanmıştır. Öte yandan çocuklarını yetiştirirken zaman zaman yetersiz hissettikleri ve kaygılı oldukları, yetişkinlik hayatına ve ebeveynliğe hazırlıksız yakalandıkları, evlilik ve ebeveynlikle ilgili bilgi eksikliği yaşadıkları, psikolojik, ekonomik ve sosyal desteğin yetersiz kaldığı, çeşitli etiketlenmelere ve önyargılara maruz kaldıkları, kurum bakımındayken yeterince sorumluluk almadıklarından ötürü zorlandıkları araştırmanın diğer önemli bulguları olmuş, bu alanlara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children born into unhealthy family environments or growing up without a family often find foster care under state protection to be one of the primary solutions. When these children reach a certain age, they leave the care and enter adulthood, facing processes such as employment, marriage, and parenthood. This thesis research aims to deeply examine the parenting experiences and perceptions of individuals who grew up under state protection in institutional care in Turkey and later became parents. It seeks to identify the areas in which institutional care influences their parenting roles. The study seeks to identify areas of need in their parenting journey and the aspects that require support. A qualitative method was used in the study, and in-depth interviews were conducted with a total of 17 participants, including 9 women and 8 men, between October 9, 2024, and February 3, 2025, both face-to-face and online. The data were analyzed using content analysis and evaluated under categories such as experiences of foster care, parenting experiences and perceptions, and the relationship between foster care and their parenting.The study found that parenting served as a source of motivation and strength for these individuals, allowing them to fulfill certain emotional needs. They often tried to avoid exhibiting the negative attitudes and behaviors they had experienced in the past toward their own children and selected sensitive and supportive caregivers as role models. However, they generally learned parenting on their own. On the other hand, findings revealed that they occasionally felt inadequate and anxious while raising their children, were unprepared for adulthood and parenthood, faced a lack of knowledge about marriage and parenting, and experienced insufficient psychological, economic, and social support. Additionally, they were subject to stigmatization and prejudice and struggled due to a lack of responsibility during their time in institutional care. Based on these findings, various recommendations were provided to address these issues.