Türkiye'de siyasi partilerin çevre politikaları: Programlar, uygulamalar ve kamuoyundaki yansımaları
Environmental policies of political parties in Turkey: Programs, implementation, and public perception
  1. Tez No: 948734
  2. Yazar: CANSU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki siyasi partilerin çevre politikalarına yönelik yaklaşımlarını programlar, uygulamalar ve kamuoyu yansımaları çerçevesinde kapsamlı biçimde incelemektedir. Çevre konularının siyasi partilerin gündeminde nasıl yer bulduğu, sürdürülebilirlik anlayışlarının hangi dinamiklerle şekillendiği ve uygulama süreçlerinde karşılaşılan temel sorunlar ele alınmıştır. Araştırmada belge analizi ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılmış; ayrıca kamuoyu araştırmalarından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bulgular, çevre politikalarının özellikle 1980 sonrası küresel çevre hareketlerinden etkilenerek partilerin programlarına dahil olmaya başladığını ve 2000'li yıllardan itibaren Avrupa Birliği süreci ile birlikte bu politikaların daha fazla önem kazandığını göstermektedir. Ancak ekonomik öncelikler, siyasi istikrarsızlıklar ve kurumsal yetersizlikler, çevre politikalarının etkili şekilde uygulanmasının önündeki en büyük engeller olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, çevresel konulara yönelik toplumsal farkındalık artmakla birlikte, bu duyarlılığın somut davranışlara dönüşebilmesi için eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, çevre politikalarının kalkınma hedeflerinden bağımsız, kendi başına öncelikli bir politika alanı olarak ele alınması gerektiğini savunmakta; siyasi partiler arasında ortak bir çevre anlayışının geliştirilmesi, yerel yönetimlerin desteklenmesi ve uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of the environmental policies of political parties in Turkey, focusing on their programs, practical implementations, and public reflections. It explores how environmental issues have entered the political agenda, how the concept of sustainability has evolved within party ideologies, and the main challenges encountered in policy implementation. The research employs document analysis and comparative analysis methods, along with data derived from public opinion surveys. Findings reveal that environmental policies began to appear in party programs particularly after the 1980s, influenced by global environmental movements, and gained further significance in the 2000s with the European Union accession process. However, economic priorities, political instability, and institutional shortcomings remain major obstacles to the effective execution of these policies. Although public awareness regarding environmental issues is increasing, the study concludes that more education and awareness-raising activities are required to transform this sensitivity into concrete action. The research emphasizes that environmental policies should be addressed as a standalone and prioritized policy field, independent of development agendas. It also highlights the importance of fostering a shared environmental vision among political parties, strengthening local governments, and enhancing international cooperation to achieve Turkey's environmental sustainability goals.