Exploring the use of translanguaging to support migrant students' integration into Türkiye's mainstream K-12 education
Türkiye'deki göçmen öğrencilerin devlet okullarındaki eğitime entegrasyonunu desteklemek için diller arası geçişlilik kullanımına dair inceleme eğitim programları ve öğretim yüksek lisans programı
  1. Tez No: 948735
  2. Yazar: ANNELIE YVONNE JOHNSON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Giderek çeşitlenen bir dünyada geçerliliğini ve adaletini korumak için eğitim sistemlerinin uyum sağlaması gerekir. Marjinal grupların eğitime uyumlandırılmaları, bilgi ve öğrenmeye daha eşit erişim için gereklidir. Bunun için öğrenmeye aktif katılımı kısıtlayan katı dil uygulamalarını geride bırakmak gerekir. Bu hedefi gerçekleştirmek için de, bu tez, çok dilli öğrenenlerin dil repertuarlarını bütünsel olarak ele alan diller arası geçişlilik felsefesinin potansiyelini araştırmaktadır. Bu felsefe, sadece sosyal adaletsizlikle mücadele etmekle kalmayıp, sınıf davranışları ve akademik performansa da olumlu etki etmektedir. Türkiye'de artan göçmen çocuk sayısı, onların Türk okul sistemine hızlı bir şekilde entegre olmaları için ek desteğe ihtiyaç duymalarına neden olmuştur. Araştırmacı, eğitimi, göçmen eğitimi ve Türk eğitim sistemi bağlamında diller arası geçişliliği daha iyi anlamak için sistematik bir literatür taraması gerçekleştirmiştir. Bütünleştirici inceleme, göçmen öğrencilerin çok dilli ve çok kültürlü eğitiminde daha fazla öğretmenin desteklenmesi gerektiğini göstermiştir. Araştırmacı, incelemeden elde ettiği bilgilerden yararlanarak, öğretmenlerin göçmen öğrencileri sınıflarına etkili bir şekilde entegre etmelerini sağlamak amacıyla bir öğretim tasarısı geliştirmiştir. Bu öğretim tasarısı, devlet okullarındaki öğretmenlerin göçmen öğrencileri dahil etmesini desteklemek için kullanabilecekleri bir diller arası geçişlilik stratejileri sunmaktadır. Amaç, bu öğretim tasarısının geçerliliğinin doğrulanması ve ardından öğretmenlere günlük uygulamalarını güçlendirmek için eğitim materyalleri sağlamak üzere yaygınlaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
To remain relevant and just in an ever-diversifying world, education systems must continue to adapt. This evolution comprises creating more equitable opportunities for all learners, particularly those from marginalized groups. It further comprises the re-examination of policies that might limit students' full participation in the learning process. In pursuit of this goal, this thesis explores the potential of translanguaging philosophy – a philosophy that views multilingual learners' linguistic repertoires holistically – not only to promote social justice, but also to positively impact classroom behaviour and academic performance. The number of migrant children in Türkiye has created a need for additional support for their swift integration into the mainstream Turkish school system. I performed a systematic literature review to better understand translanguaging in the context of K-12 education, migrant education, and the Turkish education system. The integrative review showed a need for more teachers to be supported in the multilingual and multicultural education of migrant students. Using the insights from the review, I developed an instructional design aimed at empowering teachers to effectively integrate migrant students into their classrooms. This instructional design provides translanguaging strategies which teachers at mainstream K-12 public schools in Türkiye can use to support the inclusion of migrant students. The aim is for this instructional design to be validated and then disseminated in order to provide teachers with training materials to strengthen their everyday practice.