Comparison of Syrian immigrant and Turkish students' ability to learn English in terms of English teachers' discourses
Suriyeli göçmen öğrencilerle Türk öğrencilerin İngilizce öğrenme yeteneklerinin İngilizce öğretmenlerinin söylemleri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 948752
  2. Yazar: GÖKHAN KALELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, özellikle Suriyeli göçmen öğrenciler ile Türk öğrenciler arasındaki İngilizce öğrenme becerilerindeki farklılıkları inceleyerek İngilizce öğretmenlerinin söylemlerine odaklanmaktadır. Öğretmenlerin söylemlerini nitel yöntemle analiz etmektedir. Çalışma ayrıca, Türkiye'deki en yüksek Suriyeli mülteci nüfusuna sahip yerlerden biri olan Gaziantep'teki Suriyeli göçmen öğrencilerini hedef almakta ve onların İngilizce öğrenme deneyimlerini Türk öğrencilerle karşılaştırmaktadır. Dahası, Suriyeli ve Türk öğrencilerin geçmişlerinin, motivasyonlarının ve eğitim deneyimlerinin İngilizce öğrenme becerilerini nasıl etkilediğini anlamaya çalışmaktadır. Çalışma, Suriyeli göçmen ve Türk öğrencilerin tutumları, motivasyonları ve öğrenme sonuçları hakkında veri toplamak için görüşmeler ve gözlemler içermektedir. Bulgular, Suriyeli ve Türk öğrenciler arasındaki öğrenme yörüngeleri, motivasyon düzeyleri ve dil yeterlilik sonuçları arasındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Bu karşılaştırmalı analiz, Suriyeli göçmen ve yerli öğrenciler arasında İngilizce dil öğreniminin karmaşıklıkları hakkında değerli bilgiler sunmakta ve Türkiye'de İngilizce dil eğitimini iyileştirmek için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study specifically examines the differences in English learning abilities between Syrian immigrant students and Turkish students, focusing on the discourses of English teachers. It analyzes teachers' discourses through a qualitative method. The study also targets Syrian immigrant students in Gaziantep, which has one of the highest numbers of Syrian refugees in Türkiye and compares their English learning experiences with those of Turkish students. Moreover, it focuses on understanding how the backgrounds, motivations and educational experiences of Syrian and Turkish students affect their English learning abilities. The study involves interviews and observations to gather data on the Syrian immigrants and Turkish students' attitudes, motivations and learning outcomes. The findings reveal differences in the learning trajectories, motivation levels and language proficiency outcomes between Syrian and Turkish students. This comparative analysis offers valuable insights into the complexities of English language learning among immigrant and native students and provides practical recommendations for improving English language education in Türkiye.