Yoğun bakım hemşirelerinde bütüncül yeterliliğin değerlendirilmesi
Evaluation of holistic competence in intensive care nurses
  1. Tez No: 948753
  2. Yazar: ESMA NUR ALİCAN MANKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin bütüncül bakım yeterlilik düzeylerini değerlendirmek ve bu yeterliliklerin bireysel ve mesleki değişkenlerle olan ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışma, Ekim 2023-Ekim 2024 tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Yoğun Bakım Üniteleri'nde çalışan hemşirelerle yürütüldü. Araştırma öncesi gerekli izinler alındı. Evreni bilinen örneklem hesabına göre araştırma 112 hemşirenin katılımıyla tamamlandı. Veri toplama sürecinde araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen Soru Formu ve Bütüncül Hemşirelik Yeterlilik Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni ve korelasyon analizi kullanıldı. Ölçek puan ortalaması 1-7 aralığında değişmekte olup, puan arttıkça bütüncül bakım yeterlilik düzeyi artmaktadır. Cinsiyet, çalışılan birim, mesleki deneyim, bütüncül bakım bilgi düzeyi ve kurumsal destek beklentisi ile hemşirelerin bütüncül bakım yeterliliği arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate the holistic care competence levels of nurses working in intensive care units and to examine the relationship of these competences with individual and professional variables. The study was conducted with nurses working in the Intensive Care Units of a Training and Research Hospital in the Southeastern Anatolia Region between October 2023 and October 2024. Necessary permissions were obtained before the research. The research was completed with the participation of 112 nurses according to the known sample calculation. In the data collection process, a Questionnaire and the Holistic Nursing Competence Scale (HNC) developed by the researchers in line with the literature were used to evaluate the sociodemographic and professional characteristics of the nurses. Independent sample t-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni and correlation analysis were used in the evaluation of the data. It was determined that there was a relationship between gender, unit of employment, professional experience, holistic care knowledge level and institutional support expectation and the holistic care competence of nurses.