Experiences of science high school students in developing scientific attitude: A phenomenological inquiry
Fen lisesindeki öğrencilerin bilimsel tutum geliştirme deneyimleri: Bir fenomenoloji çalışması
  1. Tez No: 948761
  2. Yazar: ÖZGE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fen Lisesi öğrencilerinin bilimsel tutum geliştirirken yaşadıkları deneyimleri incelemektir. Öğrencilerin bilimsel tutum geliştirmelerini etkileyen engelleri ve kolaylaştırıcıları tespit etmek ve böylece eğitim uygulamalarını iyileştirmek için eyleme geçirilebilir öneriler sunmak amaçlanmıştır. Nitel bir yaklaşım benimsenerek maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla seçilen, Antalya ilindeki bir devlet fen lisesinde 9-12. sınıflarında öğrenim gören 59 öğrenci ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Veriler yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin okul, yurt ve ev ortamlarındaki etkileşimleri yoluyla bilimsel tutumların nasıl oluştuğuna dair kapsamlı bir anlayış sağlamıştır. Öğretim uygulamaları, okul içi ve dışı bağlamlarda bilimsel ve sosyal projelere katılım, yurt deneyimleri, okul kültürü, özerk araştırma çalışmaları ve ev kültürü, merak, azim, eleştirel düşünme, şüphecilik ve açık fikirlilik gibi bilimsel tutumların gelişimine katkıda bulunan kilit unsurlar olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, fen liselerinin geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek olan misyonunu yerine getirme sürecinde kurumsal ve kültürel bağlamlarda hem kolaylaştırıcı hem de kısıtlayıcı faktörleri ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları, bilimsel tutum gelişiminin okul içi ve dışı deneyimlerle nasıl şekillendiğine dair önemli bir anlayış sunmuş ve gelecekteki uygulama ve araştırmalar için bazı çıkarımlar önermektedir. Bu araştırma eğitim programı tasarımı, öğretmen eğitimi ve fen eğitimi politikaları için uygulamaya dönük çıkarımlar sunmaktadır. Bulgular, Türkiye'deki fen liselerinde anlamlı bilimsel katılımı teşvik etmek için sorgulamaya dayalı, disiplinler arası ve öğrenci merkezli yaklaşımlara duyulan ihtiyacın altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the lived experiences of Science High School (SHS) students in developing scientific attitudes. It was intended to identify the barriers and enablers that influence students' development of scientific attitudes, thereby offering actionable recommendations to improve educational practices. Adopting a qualitative approach, in-depth interviews were conducted with 59 students from a public Science High School in Antalya province from grades 9 through 12, selected through the maximum variation sampling strategy. The data were analyzed by interpretative phenomenological analysis. The findings of the study provided a comprehensive understanding of how scientific attitudes were formed through students' interactions within school, dormitory, and home environments. Instructional practices, participation in scientific and social projects in and out-of-school contexts, dormitory experiences, school culture, autonomous research studies, and home culture emerged as key contributors to the development of scientific dispositions such as curiosity, perseverance, critical thinking, skepticism, and open-mindedness. The study revealed both the enabling and constraining factors within institutional and cultural contexts in the process of carrying out the mission of science high schools, which was to cultivate scientists of the future. The results of the study have provided valuable insight into how scientific attitude development is shaped by both in-school and out-of-school experiences and suggest some implications for future practices and research. This research offers practical implications for curriculum design, teacher training, and science education policy. The findings underscore the need for inquiry-based, interdisciplinary, and student-centered approaches to foster meaningful scientific engagement in Turkish science high schools.