Türkiye'de sosyo-politik sistemi açıklama amaçlı başlıca kuramsal yaklaşımların analizi
Analysis of major theoretical approaches to explain the socio-political system in Turkey
- Tez No: 948789
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, Türk sosyo-politik sistemini açıklamak üzere ilki 1969 yılında siyaset bilimi literatürüne kazandırılan ve süreç içerisinde alan yazınındaki yerini sağlamlaştıran dikotomik kavramsal modeller olarak da adlandırılan başlıca kuramsal modellerin; 2002 seçimleri sonrasında yaşanan siyasal değişim ve dönüşümlerin Türk sosyo-politik sisteminin çekirdeği ve siyasal güç ilintilerindeki etkileri bağlamında yetkinlik ve yeterliliklerini sürdürüp sürdüremediklerini irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, klasik diyebileceğimiz kuramsal modellerden; Şerif Mardin'in Merkez-Çevre Modeli, Metin Heper'in Devlet Egemen Modeli, İdris Küçükömer'in Batıcı Laik-Doğucu İslamcı Modeli ve Emre Kongar'ın Devletçi Seçkinci-Gelenekçi Liberal Modeli günümüz sosyo-politik yapısı perpektifinden analiz edilmiştir. Sonuç olarak Türk sosyo-politik sisteminin modernleşme, demokratikleşme, küreselleşme, avrupalılaşma süreçlerinin yoğun etkileşimi ile giderek karmaşıklaşan bir toplumun özelliklerini yansıttığı; ancak merkezin başat değerini halen Kemalizme bağlılık düzeyinin oluşturduğu, siyasal iktidarın değişmesinin pek çok türev değişikliğe yol açmasına karşın Kemalist değerlerin desteklenmesi, aktif olarak savunulması ve eğer var ise tepkinin yalnızca eleştri düzeyinde ifade edilmesi siyasal aktörü merkezde konumlandırmaktadır. Kemalist değerleri açıkça reddeden bir siyasal figürün alternatif değer sistemlerini benimsemesi, bu değer sistemlerini egemen kılmak için mevcut sistem ile mücadele etmesi onu merkezden uzak bir konuma yani çevreye yerleştirmektedir. Bu yönüyle Türk sosyo-politik sistemini ikili karşıtlık, ayrışma ve gerilim üzerinden açıklamayı amaçlayan dikotomik modeller halen geçerlilik ve önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether the main theoretical models, also called dichotomic conceptual models, the first of which was introduced into the literature of political science in 1969 to explain the Turkish socio-political system and which consolidated their place in the field literature in the process, can maintain their competence and competence in the context of the core of the Turkish socio-political system and the effects of political power relations of the political changes and transformations experienced after the 2002 elections. For this purpose, one of the theoretical models that we can call classical; Sherif Mardin's Center-Environment Model, Metin Heper's State-Dominated Model, Idris Kucukomer's Western Secular-Eastern Islamist Model, and Emre Kongar's Statist Elitist-Traditionalist Liberal Model have been analyzed from the perspective of today's socio-political structure. As a result, the Turkish socio-political system reflects the characteristics of a society that is becoming increasingly complex with the intense interaction of modernization, democratization, globalization, europeanization processes; however, the main value of the center is still formed by the level of commitment to Kemalism, although the change of political power leads to many derivative changes, supporting Kemalist values, actively defending them, and expressing the reaction only at the critical level, if any, positions the political actor at the center. The adoption of alternative value systems by a political figure who openly rejects Kemalist values, the struggle with the existing system to make these value systems dominant places him in a position far from the center, that is, on the periphery. In this respect, dichotomic models that aim to explain the Turkish socio-political system through binary opposition, separation and tension still retain their validity and importance.