Digital ethnography of asynchronous online professional development: Voices from K-12 secondary school English teachers in Istanbul
Asenkron çevrimiçi mesleki gelişim üzerine dijital etnografi: İstanbul'daki K-12 ortaokul İngilizce öğretmenlerinin görüşleri
  1. Tez No: 948790
  2. Yazar: ÜMMÜNUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Öğretmenlerin mesleki gelişiminin önemi, yıllar içerisinde alan yazında kapsamlı biçimde ele alınmış ve üzerinde sıklıkla durulmuştur. Yapılan çok sayıda araştırma, öğretmenlerin mesleki gelişim süreçlerinin İngilizce öğretiminin etkililiği ve niteliği üzerinde olumlu katkılar sağladığını ortaya koymuştur (Atay, 2006; Boulay, 2023; Toland ve Cripps, 2024b). Geleneksel olarak yüz yüze konferanslar ve seminerler yoluyla sunulan bu hizmet içi mesleki gelişim programları, bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim alanına entegrasyonuyla birlikte çevrimiçi platformlara taşınmıştır (Philipphsen ve ark., 2019). Öğretmenlerin çoğu zaman yoğun iş yükleri dikkate alındığında, zaman, mekân ve öğrenme hızına yönelik sunduğu esneklik nedeniyle asenkron çevrimiçi mesleki gelişim programları yaygın biçimde benimsenmiştir. Bu alandaki araştırmaların sayısı artış göstermekteyse de hâlen sınırlı düzeydedir; bu durum, mevcut literatürde farklı veri kaynaklarından yararlanan daha fazla keşifsel çalışmaya duyulan gereksinimi açıkça ortaya koymaktadır. (Atal ve Sancar, 2021; Özdemir ve Dağ, 2024). Bu çalışma, İstanbul'daki K–12 düzeyinde görev yapan ortaokul İngilizce öğretmenlerinin asenkron çevrimiçi mesleki gelişim faaliyetlerine yönelik algılarını, bu faaliyetlerin algılanan etkilerini, katılım motivasyonlarını ve duygusal tepkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma yöntemi olarak dijital etnografi benimsenmiş ve İstanbul'un çeşitli ilçelerinden 32 öğretmen çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler; demografik form, öğretim felsefelerini içeren belgeler, dört haftalık asenkron çevrimiçi eğitim sürecine ilişkin yansıtıcı günlükler ve anlatısal sorgulama yoluyla toplanmıştır. Bulgular, her ne kadar pratik uygulanabilirliğe ve farklılaştırmaya vurgu yapsa da öğretmenlerin bu programları yoğun iş yükü içerisinde esneklik sağlayan pratik bir gelişim aracı olarak gördüğünü ortaya koymuştur. Programlar, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin başlangıç aşaması olarak değerlendirilmekte ve öğretim uygulamalarına olumlu katkılar sunmaktadır. Ayrıca, katılım motivasyonlarının mesleki kimlik ve duygularla yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, program tasarımlarının yalnızca akademik ölçütlerle sınırlı kalmaması, duygusal boyutları da içermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of teacher professional development (TPD) has been extensively examined and emphasized in the literature over the years. Numerous studies have recognized the beneficial effects of TPD on the effectiveness and quality of English language instruction (Atay, 2006; Boulay, 2023; Toland and Cripps, 2024b). Traditionally delivered through in-person conferences and seminars, in-service TPD programmes has increasingly transitioned to online platforms, given by the integration of information and communication technology (ICT) into the field of education (Philipphsen et. all., 2019). Given the demanding workload of teachers, Asynchronous Online Teacher Professional Development (AOTPD) has been widely adopted due to its flexibility regarding time, location, and learning pace. Although the number of research in this field has been increasing recently, it remains relatively limited; therefore, the existing literature emphasizes the need for further exploratory studies employing diverse data sources (Atal and Sancar, 2021; Özdemir and Dağ, 2024). Accordingly, this study aims to explore the perceptions of K–12 secondary school English teachers in Istanbul regarding AOTPD activities, with the goal of revealing their perceived impact, underlying motivations, and emotional responses. Within this aim, digital ethnography, a qualitative research design, was utilized to observe AOTPD cultures of teachers. 32 participants from different districts of Istanbul took part in the study. Data were collected by various qualitative data collection tools involving a demographic form, teaching philosophy statement task on teachers' educational philosophies, reflective journals on 4-weeks AOTPD activities of teachers, and narrative inquiry to explore their experiences. The findings demonstrated that although they have some considerations such as differentiation and practical applicability of the content, English teachers perceive AOTPD programmes as practical for their continuous professional development providing flexibility in their busy work schedules. In fact, they evaluate those programs as an initial phase of their professional development, offering potential positive impacts on their teaching practices. According to results, teachers' motivations to participate in those programmes have closely related to their professional identity and feelings. For this reason, the design of these programmes should not solely rely on academical standards but also incorporate affective dimensions that influence learning and motivation.