Diploid ve tetraploid çavdar (Secale cereale L.) bitkisinin morfolojik, sitolojik ve palinolojik yapılarının karşılaştırması
Comparative morphology, cytology and palynology of diploid and tetraploid rye (Secale cereale L.)
  1. Tez No: 9488
  2. Yazar: İ. HİLAL İLARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi DIPLOID ve TETRAPLOÎD ÇAVDAR (SecaJe eereaJeL.) BİTKİSİNİN MORFOLOJİK, SİTOLOJİK ve PALİNOLOJİK YAPILARININ KARŞILAŞTIRMASI İ. Hilal İLARSLAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. özden İNCBOÖLU 1990, Sayfa: 92 Jüri: Prof.Dr. özden İNCEO?LU Doç.Dr. Cihat Toker Yard,Doç.Dr. Hüsnü Çakırlar Bu araştırmada, diploid (2n=14) ve tetraploid (2n=28) Secale cereale L. (çavdar) 'nin sitolojik, anatomik, dış morfolojik, fizyolojik ve palinolojik özellikleri ışık ve elektron mikroskoplarında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tetraploid S. cereale L., diploidlere oranla boyları daha uzun, yaprak eni ve boyu ise daha fazla olan bitkilerdir. Yaprak ve gövdeleri daha kalın, tohumları ise daha iridir. Yaprak epidermis hücrelerinin ve stomalarmın eni, boyu ve mezofil hücrelerinin hacimleri daha fazladır. Ancak stoma ve tüy sıklığı diploidlerden daha azdır. Tetraploidlerde mezofil hücrelerinin sitoplazmik organelleri gerek büyüklük gerekse sayı bakımından diploidlere oranla daha zengindir. Kloroplastlardaki grana, grana ve stroma lamelleri, nişasta sayısı diploidlerden fazladır. Ayrıca tetraploidlerde kloroplast sayısı da daha fazladır. Bundan dolayı, tetraploidlerin total klorofil, klorofil a ve klorofil miktarları diploidlerden daha fazla bulunmuştur. Tetraploid S. cereale L.'nin polenleri, diploid lerden daha iri olup, por sayıları fazladır. ANAHTAR KELİMEU3İ: Poliploidi; Secale cereale L.; yaprak ve gövde anatomisi; kloroplast, ribozom, mitokondri, peroksizom, Golgi kompleksinin ultrastrüktürü; polen, heteromorf polen; elektron mikroskop; klorofil miktarı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis COMPARATIVE MORPHOLOGY, CYTOLOGY and PALYNOLOGY of DIPLOID and TETRAPLOID Rye (Secale cereale L.) İ. Hilâl ÎLARSLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof.Dr. özden İNCEOÖLU 1990, Page: 92 Jury : Prof.Dr. özden İNCE0ÖLU Assoc. Prof.Dr. Cihat Toker Asst.Prof.Dr. Hüsnü Çakırlar In this study, the cytological, anatomical, external morphological, physiological and palynological properties of diploid (2n=14) and tetraploid (2n=28) Secale cereale L. were comparatively investigated using light and electron microscopy. The plant height are higher and leaf breadth and lengths are larger in tetraploid S. cereale L. compared with those of diploids. Also the leaves and stems of tetraploids are thicker and their seeds are larger. The lengths and breadth of their leaves epidermal cells and stomata and volumes of their mesophyll cells are larger. The mesophyll cell organelles of tetraploid plants are richer than diploid plants with respect to their numbers and size. The number of grana and grana lamellae and stroma lamellae and starch grains in chloroplast are greater in tetraploids. Also the number of chloroplasts are higher. That is why, the total chloro phyll, chlorophyll a and chlorophyll b were found to be higher in tetraploid plants. The pollen grains of the tetraploids are larger and its pore number is higher than its diploid counterparts. KEY WORDS : Polyploidy; Secale cereale L. ; leaf and stem anatomy} chloroplast, ribosome, mitochondrion, peroxisome, Golgi bodies; pollen, heteromorph pollen; electron mi croKcoT?;' ?> ^ ~ ophyl 1.