Bazı benzotaç eterlerin sentezi ve yapılarının incelenmesi
Synthesis and structural investigation of some benzocrown ethers
- Tez No: 9487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI BENZOTAC ETERLERİN SENTEZİ VE YAPILARININ İNCELENMESİ Hasan NAZIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman :Doç. Dr. Zeynel KILIÇ 1990, Sayfa :64 Jüri:Doç. Dr. Zeynel KILIÇ Prof. Dr. Celâl TÜZÜN Prof. Dr. Meral KIZILYALLI Bu çalışmada tetraetilen glikolden (CgH-^gOg') (1) çıkılarak tetraetilenglikoldiklorür (CgH^Q03Cİ2) (2.); 2. nin, 1,2-dihidroksibenzen (CgHgC^) (2.) ile reaksi yonundan, benzo-15-crown-5 ^14^20^5^ (^ elde edildi. Benzo-15-crown-5 (4J in nitrolanmasmdan 4 -nitroben- zo-15-crown-5 (C^H^gNO?) (5.) ve 5. in Raney-Ni/hidrazin ile indirgenmesinden 4 -aminobenzo-15-crown-5 (C24H22NO5) (S.) hazırlandı. £. nın hekzaklorosiklotrifosfazatrien (N3P3Clg) (Z) ile reaksiyonundan yeni bir bileşik türü olan halkalı fosfazataç( crown) eterler [(S.) ve (İÜ) 3 ve Bileşik (6.) nm hidroklorür tuzu sentezlendi (9_). Bileşik (8L) in sodyum perklorat ile kristal kompleksi hazırlandı (12.). Sentezlenen bileşiklerin yapısı, element analizi, kütle, İR, ÜV ^H NMR ve İ3C NMR spektrumları alınarak aydınlatıldı. ANAHTAR KELİMELER: Benzotaç( crown) eter, fosfa2en, fosfazatac(crown) eter.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis SYNTHESIS AND STRUCTURAL INVESTIGATION OF SOME BENZOCROWN ETHERS Hasan NÂZIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Zeynel KILIÇ 1990, Page: 64 Jury: Assoc. Prof. Dr. Zeynel KILIÇ Prof. Dr. Celâl TUZUN Prof. Dr. Meral KIZILYALLI In this study tetraethylene glycol dichloride ^8**16^3^2^ (2-^ was prepared starting from tetraethyleneglycol (CgHjjOg) (1). Using the reaction of 1,2-dihydroxybenzene (CgHg02) (2.) with 2_,benzo-15-crown-5 ^16^20^5^ ^^ was synthesised. The nitration of benzo- 0 15-crown-5 (4_) gave 4 -nitrobenzo-15-crown-5 (C^H^gNOy) (5.) and the reduction with Raney-Ni/hydrazin of 5. yielded 4 -aminobenzo-15-crown-5 (C14H21NO5) (6.). S. gave new cyclic phosphazacrownethers [(8.) and (lfl.)] and the salt (£) by the reaction with hexachlorocyclotriphosphazatrien (1). The crystal complex of 8. was prepared with sodium perchlorate. The structures of the compounds [(SL), (9_) and (10.)] synthesised were determined using the results of elemental analysis and MS, IR, UV, % NMR and 13C NMR spectral data. KEY WORDS: Benzocrown ethers, phosphazenes, phosphazacrown ethers.