Sinemada yapay zekâ uygulamaları: Makineler film yapabilir mi?
Artificial intelligence applications in cinema: Can machines make films?
  1. Tez No: 948807
  2. Yazar: ZAMINA HUSEYNOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TÜRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ teknolojilerinin sinema endüstrisine olan etkilerini, bu teknolojilerin uygulama alanlarını ve izleyici algısı üzerindeki yansımalarını incelemektedir. Çalışmanın odağında, OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ve yapay zekâ destekli üretim süreçleriyle oluşturulan ilk kısa filmlerden biri olan“Air Head”yer almaktadır. Film, izleyici araştırmaları perspektifinden ele alınmakta; mizansen unsurlar çerçevesinde biçemsel özellikleri ve anlatı yapısını, izleyici bakış açısına dayalı olarak analiz edilmektedir. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış, farklı sosyo-demografik özelliklere sahip 20 ila 50 yaş aralığında 14 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda yapay zekâ ile üretilmiş“Air Head”filminin, mizansen unsurları olan mekân, kostüm ve karakter yerleşimi ile kurgu ve ses tasarımının da izleyiciler üzerinde önemli bir duygusal ve estetik rolü olduğu ortaya çıkmıştır. İzleyiciler tarafından özellikle mizansen ve sinematografik unsurların olumlu bulunması, yapay zekâ teknolojilerinin sinema sektöründeki yaratıcı süreçleri dönüştürme kapasitesine dair önemli veriler sunmaktadır. Bu durum, sinema endüstrisinde yapay zekâ araçlarının dönüştürücü potansiyeline ilişkin önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the impact of artificial intelligence (AI) technologies on the film industry, focusing on their areas of application and the implications for audience perception. Central to the analysis is Air Head, one of the first short films produced through AI-supported creative processes and developed by OpenAI. The film is explored from an audience research perspective, with particular emphasis on its formal features, narrative structure, and mise-en-scene elements, all analyzed in relation to audience reception. The study employs qualitative research design, utilizing semi-structured interviews conducted with 14 participants aged between 20 and 50, representing diverse socio-demographic backgrounds. As a result of the research, it was revealed that the film“Air Head”, produced using artificial intelligence, had a significant emotional and aesthetic impact on viewers through its mise-en-scène elements—such as setting, costume, and character positioning—as well as its editing and sound design. The fact that viewers particularly appreciated the mise- en-scène and cinematographic components provides valuable insights into the capacity of artificial intelligence technologies to transform creative processes in the film industry. This finding offers important information regarding the transformative potential of AI tools within the cinema sector.