An analysis of EFL coursebooks for explicit teaching of syntactic complexity
İngilizce ders kitaplarının sözdizimsel karmaşıklık öğretimi açısından incelenmesi
- Tez No: 948806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL SARICAOĞLU AYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, sözdizimsel karmaşıklığın açıkça ele alınması bakımından Language Hub adlı İngilizce ders kitaplarının dört seviyesini, Başlangıç (A2), Orta Altı (B1), Orta (B1+) ve Orta Üstü (B2), incelemiştir. Özellikle öğrenci kitaplarında açıkça ele alınan sözdizimsel yapıların öğretim sıralamasını, Biber ve diğerlerinin (2011) beş düzeyden oluşan sözdizimsel yapıların gelişimi çerçevesine göre incelemiştir. Şu araştırma sorusuna yanıt aramıştır: Language Hubİngilizce ders kitabındaki sözdizimsel yapıların öğretim sırası, ikinci dilde yazma alanında varsayılan sözdizimsel karmaşıklığın gelişimsel aşamalarına ne ölçüde uyumludur? Bu amaçla, dört öğrenci kitabının Dilbilgisi ve Kelime bilgisi bölümlerinde yer alan ve yapısal vurguyla (belirginleştirilmiş, altı çizilmiş, kalın yazılmış, renklendirilmiş, ya da dilbilimsel açıklamalarla detaylandırılmış gibi) açıkça ele alınan sözdizimsel yapılar, Biber ve diğerlerinin (2011) oluşturduğu çerçevedeki belirli sözdizimsel yapıları kullanarak elle kodlanmıştır. Toplamda, 1294 sözdizimsel yapı kodlanmıştır. Bunların 317'si A2 kitabında, 472'si B1 kitabında, 206'sı B1+ kitabında ve 299'u B2 kitabında yer almaktadır. En sık karşılaşılan sözdizimsel yapılar 2. ve 3. düzeydendi: zarf cümlecikleri, zarf niteliğindeki zarflar, nitelik sıfatları, geniş bir eylem grubuyla oluşturulan bitimsiz tamamlayıcı cümleler, ilgi cümlecikleri ve zarf niteliğindeki edat tümleçleri. Çerçevenin daha üst düzeyindeki (4. ve 5. düzey) sözdizimsel yapılar ya çok kısıtlı bir şekilde açıkça ele alınmış ya da hiç yer almamış. Sonuçlar, İngilizce kitaplarındaki sözdizimsel yapıların öğretim sırası ve bu yapıların varsayılan gelişimsel sırası arasında hem benzerlikler hem de farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu ikisi arasında kısmi bir uyum görülmüş olsa da sözdizimsel yapıların, aynı yapının daha karmaşık örneklerinin daha üst seviyedeki öğrenci kitaplarında yer almasıyla ders kitaplarının seviyelerine göre sıralandığı tespit edilmiştir. Örneğin, B1 seviyesinde tanımlayıcı ilgi cümlecikleri yer alırken B1+ ve B2 seviyelerinde tanımlamayan ilgi cümlecikleri görülmektedir. Fakat bunun aksine çerçevede, aynı sözdizimsel yapının bütün çeşitleri aynı gelişimsel düzeyde gruplanmıştır. Sonuçlar, kuramsal ve pedagojik çıkarımlar ışığında tartışılmıştır. Çalışmanın zayıf yönleri ele alınmış ve sonraki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the EFL coursebook Language Hub for explicit focus on syntactic complexity across four proficiency levels: Elementary (A2), Pre-Intermediate (B1), Intermediate (B1+), and Upper Intermediate (B2). It specifically looked into the instructional sequencing of the explicitly addressed syntactic features in the student books following Biber et al.'s (2011) framework for the development of syntactic features, which includes five stages. It sought to answer the following research question: To what extent is the instructional order of the syntactic features in the EFL coursebook Language Hub aligned with the hypothesized developmental stages of syntactic complexity in L2 writing? To that end, the syntactic features in the Grammar and Vocabulary sections of the four student books which were explicitly addressed via structural emphasis (i.e., indicated by highlights, underlining, bold, colors, or detailed linguistic explanations) were manually coded using the specific syntactic features in Biber et al.'s (2011) framework. In total, 1294 syntactic features were coded, with 317 features in the A2 book, 472 in the B1 book, 206 in the B1+ book, and 299 in the B2 book. The most frequently occurring syntactic features were from Stage 2 and Stage 3: finite adverbial clauses, adverbs as adverbials, attributive adjectives, non-finite complement clauses controlled by a wider set of verbs, relative clauses, and prepositional phrases as adverbials. Syntactic features from higher-level stages of the framework (Stage 4 and Stage 5) demonstrated limited or no explicit focus. The results revealed both similarities and differences between the instructional order of the syntactic features in the EFL coursebook and their hypothesized developmental order. While partial alignment was observed between the two, the syntactic features were gradually sequenced over the coursebook levels, placing more complex variations of the same syntactic features in higher level student books (e.g., defining relative clauses at B1 level, but non-defining relative clauses at B1+ and B2 levels), as opposed to the framework which grouped all the variations of the same syntactic features within the same developmental stage. Findings are discussed, along with the theoretical and pedagogical implications. Limitations are acknowledged, and future research directions are offered.