Pomza ve kenevirin betonda kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of pumice and hemp in concrete
  1. Tez No: 948823
  2. Yazar: FURKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR SUBAŞI DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geleneksel betonun yüksek özgül ağırlığı ekonomik ve yapısal olarak bazı dezavantajlara yol açmakta ve bu dezavantajlar onu kullanımda daha az elverişli hale getirmektedir. Yapı sektöründe kaba yükleri azaltmak, ısı yalıtımını iyileştirmek, depreme dayanıklılığı artırmak ve geleneksel betonun diğer dezavantajlarının önüne geçmek için iri agreganın pomza taşı ile değiştirilmesi son zamanlarda sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir. Böylece düşük yoğunluklu hafif beton üretimi sağlanabilmektedir. Ayrıca günümüzde sürdürülebilir yapı malzemelerine olan ihtiyaç, çevre dostu ve yenilenebilir kaynakların beton üretiminde kullanımını teşvik etmektedir. Bu bağlamda biyo bazlı bir ürün olan kenevir talaşı hafifliği, yüksek ısı ve ses yalıtımı gibi özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, kenevir talaşı ve pomza taşının birlikte beton karışımlarında kullanımı incelenmiştir. Araştırmanın birinci safhasında deneysel çalışmada kullanılmak üzere 15×15×15 cm boyutlarında küp numuneler hazırlanmıştır. Referans karışım, %100 pomza taşı ve %100 çimento içerecek şekilde, kenevir talaşı eklenmeden hazırlanmıştır. Diğer karışımlarda ise kenevir talaşı oranı %10, %20 ve %30 olarak artırılırken, çimento oranı aynı oranlarda azaltılmıştır. Tüm karışımlarda sabit oranlarda ince agrega (kum) ve su/çimento oranı 0.50 olacak şekilde su kullanılmıştır. Ayrıca, çimento miktarının %1'i kadar süper akışkanlaştırıcı eklenmiştir. Devamında hazırlanan numuneler üzerinde slump (çökme), birim hacim ağırlık, su emme, basınç dayanımı deneyleri yapılmış ayrıca numunelere SEM- EDX ve XRD analizi yapılmıştır. Bu çalışma ile, kenevir talaşı ve pomza taşının birlikte kullanımının betonun mekanik ve fiziksel özelliklerine etkilerini ortaya koymak ve sürdürülebilir yapı malzemeleri alanında literatüre katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Elde edilen bulguların, alternatif ve çevre dostu beton karışımlarının geliştirilmesine yönelik önemli veriler sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The high specific gravity of conventional concrete leads to some economic and structural disadvantages, making it less suitable for use. In the construction industry, replacing coarse aggregate with pumice stone is one of the most preferred methods to reduce rough loads, improve thermal insulation, increase earthquake resistance and avoid other disadvantages of traditional concrete. Thus, lightweight concrete with low density can be produced. In addition, the need for sustainable building materials today encourages the use of environmentally friendly and renewable resources in concrete production. In this context, hemp sawdust, which is a bio-based product, attracts attention with its light weight, high heat and sound insulation properties. In this study, the use of hemp sawdust and pumice stone together in concrete mixtures was investigated. In the first phase of the research, cube specimens with dimensions of 15×15×15×15 cm were prepared to be used in the experimental study. The reference mix was prepared with 100% pumice stone and 100% cement without the addition of hemp chips. In the other mixes, the proportion of hemp chips was increased by 10%, 20% and 30%, while the proportion of cement was decreased by the same proportions. In all mixtures, fixed proportions of fine aggregate (sand) and water were used with a water/cement ratio of 0.50. In addition, superplasticizer was added at 1% of the cement amount. Slump, unit volume weight, water absorption, compressive strength and SEM-EDX and XRD analysis were performed on the samples. The aim of this study is to reveal the effects of the combined use of hemp sawdust and pumice stone on the mechanical and physical properties of concrete and to contribute to the literature in the field of sustainable building materials. It is thought that the findings obtained will provide important data for the development of alternative and environmentally friendly concrete mixtures.