The role of selfobject needs in fear of compassion and unfinished business: The mediating effects of shame and guilt
Şefkat korkusu ve bitirilmemiş işlerde kendilik nesnesi ihtiyaçlarının rolü: Utanç ve suçluluğun aracılık etkisi
- Tez No: 948876
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, özellikle aynalanma, idealleştirme ve ikizlik işlevlerine yönelik kendilik nesnesi ihtiyaçlarının karşılanmamasının, yetişkinlikte bitirilmemiş duygusal deneyimler ve şefkatle ilgili güçlüklerle nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir. Kohut'un Kendilik Psikolojisi kuramı temel alınarak, utanç ve suçluluk duygularının, üç farklı kendilik nesnesi ihtiyaç örüntüsü (yaklaşım yönelimli açlık, aynalanmadan kaçınma ve idealleştirme/ikizlikten kaçınma) ile dört duygusal sonuç (bitirilmemiş işler, başkasına şefkat verme korkusu, başkasından şefkat alma korkusu ve öz-şefkat korkusu) arasındaki ilişkideki aracılık rolleri araştırılmıştır. Topluluk örnekleminden 831 yetişkin, geçerliliği sağlanmış dört ölçümü tamamlamıştır: Kendilik Nesnesi İhtiyaçları Envanteri, Sürekli Utanç ve Suçluluk Ölçeği, Şefkat Korkusu Ölçekleri ve Bitirilmemiş İşler Ölçeği. PROCESS makrosu (Model 4) kullanılarak on iki paralel aracılık modeli yürütülmüştür. Bulgular, karşılanmamış ya da kaçınılan kendilik nesnesi ihtiyaçlarının dört duygusal sonuçla ilişkilerinde utanç ve suçluluğun anlamlı aracılar olduğunu göstermiştir. Özellikle öz-şefkat korkusu ve bitirilmemiş işler üzerinde, utanç duygusunun daha güçlü bir aracı olduğu görülmüştür. Aynalanmadan ve idealleştirme/ikizlikten kaçınma, şefkatten kaçınma ve duygusal geri çekilme ile ilişkili bulunmuştur. Bulgular, erken dönem ilişkisel kopuklukların duygulanım düzenleme ve kişilerarası kırılganlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini vurgulamaktadır. Klinik olarak, karşılanmamış kendilik nesnesi ihtiyaçlarının ele alınması ve duygu-odaklı ve şefkat-temelli yaklaşımların entegrasyonu önem arz etmektedir. Bu çalışma, psikanalitik kuramla duygulanım bilimi arasında yapıcı ve açıklayıcı bir köprü sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how disruptions in fulfilling selfobject needs—particularly mirroring, idealization, and twinship—contribute to unresolved emotional experiences and difficulties related to compassion in adulthood. Grounded in Kohut's Self Psychology, the research examines the roles of shame and guilt as mediators in the relationship between three orientations of selfobject needs—approach-oriented longing, avoidance of mirroring, and avoidance of idealization/twinship—and four emotional outcomes: unfinished emotional business and three dimensions of fear of compassion (fear of expressing, receiving, and directing compassion toward the self). A community sample of 831 adults completed validated measures, including the Selfobject Needs Inventory, the Trait Shame and Guilt Scale, the Fear of Compassion Scales, and the Unfinished Business Scale. Twelve parallel mediation models were conducted using the PROCESS macro (Model 4). Results revealed that shame and guilt significantly mediated the associations between unmet or defensively avoided selfobject needs and all four emotional outcomes. Shame consistently emerged as a stronger mediator than guilt, particularly in predicting fear of self-compassion and unfinished emotional business. Both avoidance of mirroring and avoidance of idealization/twinship were robust predictors of emotional inhibition and resistance to compassion. The findings underscore the enduring effects of early relational misattunement on adult vulnerability and emotional integration. These results highlight the relevance of addressing unresolved selfobject needs and incorporating emotion-focused and compassion-based strategies into therapeutic work. This study offers a distinctive empirical contribution by bridging psychodynamic theory and affective science, elucidating the developmental pathways from early relational injury to adult psychological functioning.