Return of industrial Lol Baby to consumption object in personalization process
Kişilerin kendileştirme sürecinde endüstrileşmiş Lol Bebeğin tüketim nesnesine dönüşü
  1. Tez No: 687111
  2. Yazar: BUSENUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DALAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Lol Surpriz Bebekler, MGA Entertainment firmasının kurucusu ve CEO'su Isaac Larian tarafından yaratılarak, 2016 yılında ilk kez belirli hedef mağazalarda satışa sunulmuştur. 2017 yılında ise, ABD'de satılan ilk on oyuncak arasına girip, oyuncak birliği tarafından yılın oyuncağı seçilmiştir. MGA'nın kurucusu ve CEO'su Isaac Larian, kutu açma videolarından yola çıkarak, Lol Sürpriz bebekleri yaratmıştır. Ve ürün dünyanın çeşitli yerlerinden çok kısa sürede talep görmüştür. Bu da küreselleşme ile birlikte ürünlerin bir anda nasıl da yayıldığını gözler önüne sermektedir. Türkiye'de Lol Sürpriz Bebeklerin reklam ve pazarlama kaynakları incelendiğinde yazılı, elle tutulur bir kaynak gözükmemektedir. Lol Sürpriz Bebeklerle ilgili kaynakların Youtube videoları ve reklamlardan oluştuğu gözlemlenmektedir. Türkiye'de bu oyuncağın youtube kanalı aracılığıyla çocuklar arasında yayılması ve popüler oluşu: kullanıcıların oyuncaklar üzerinden ürettiği içeriklere dayanmaktadır. Kullanıcılar tarafından üretilen her bir içerik, oyuncağın pazarlama kampanyasının da bir parçası haline geldiğini göstermektedir. Hızlı bir değişimin ve dönüşümün yaşandığı günümüzde toplumlar, sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik vb. yönlerden çeşitli gelişmelere tanıklık etmektedirler. Şüphesiz, bu değişimden ve dönüşümden en çok etkilenen grupta 6-11 yaş aralığındaki çocuklardır. Bugün, 6-11 yaş aralığındaki çocukların, birbiriyle aynı tarza, aynı eşyaya, aynı hobiye, aynı heyecan ve aynı ilgi alanlarına sahip olduklarını görürüz. Aslında şu anda içinde bulunduğumuz küresel dünya, insanlara kültürlerini tanıtabilecekleri bir imkân yaratırken, aynı zamanda da insanların geleneklerini, özlüklerini ve alışkanlıklarını yitirip başka kültürleri benimseyerek onlarla yaşamaya devam etmeleri konusunu da zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple, Türkiye'de popüler kültürün çocuklar arasında yükselen değer haline gelmesinde birçok etken rol oynamaktadır. Bu araştırmada, çocukların popüler kültür ögelerini hızla tüketmesinin, bunları çabucak içselleştirmesinin altında yatan etmenler araştırılmıştır. Çocuklar arasında popülerleşen Lol Sürpriz bebek oyuncağının, tüketim nesnesine nasıl dönüştüğünün nedenleri üzerinde durulmuştur. Konu gereği benimsenen araştırma yöntemi daha çok objektif, ölçülebilir davranış ve tutumlarla ilgili oldu. Bu sebeple, yapılandırılmamış derinlemesine görüşme ve odak grup çalışması yapıldı. 10'u farklı yaş gruplarındaki çocuklardan, 10'u da ebeveynleri olmak üzere 20 kişi ile derinlemesine mülakat gerçekleştirildi. Çocuklara ve ebeveynlere kar topu örneklem ve amaçlı örneklem yoluyla ulaşıldı. Çocukların cevapları incelendiğinde; reklamların etkisinde kaldıkları, oyuncağı gösterişli buldukları, özelliklerinden dolayı oyuncağı edinmek istedikleri, arkadaşlarında olduğu için bu oyuncağı almak istemeleri, oyuncağı kişiselleştirerek onu gerçek bir varlığa, insana ya da arkadaşlarına benzetmelerinden dolayı almak istedikleri sonucuna varılmıştır. Ebeveynlerin cevapları incelendiğinde ise; pahalı ve çocukların gelişimine dair hiçbir fonksiyonu olmadığı halde ürünün herkeste olduğu için çocukları tarafından bu kadar talep edildiği, gösterişli olmasının alınmasında bu kadar etkili olduğu ve reklamların oyuncağı ilgi çekici hale getirdiği üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda ürünün kullanılma nedenleri kendileştirme kuramını çerçeveleyen bandwagon etkisi, benlik, ayna, kitle toplumu ve kültür endüstrisi, bilişsel çelişki, habitus, sahte ihtiyaçlar, toplumsal yalnızlık korkusu, medya bağımlılığı, postmodernizm, postfordizm, panoptikon sistem, bilişsel gelişimsel kuramları üzerinden ilişkilendirilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lol Surprise! Dolls were created by Isaac Larian, the founder and CEO of MGA Entertainment, and sold in specific target stores for the first time in 2016. In 2017, it was selected as the toy of the year by the Toy Association, entering the top ten toys sold in the USA. The founder and CEO of MGA, Isaac Larian created Lol Surprise! dolls based on unboxing videos, and shortly, the product has received a demand from various parts of the world in a short time. Its popularity shows how products spread all of a sudden with globalization. Considering the source of advertisement and marketing of Lol Surprise! Dolls in Turkey, there is not tangible resource. It is observed that the resources related to Lol Surprise! Dolls include YouTube videos and advertisements. The spread and popularity of this toy among children through the YouTube channels in Turkey are based on the content produced by the users through the toys. Every piece of content produced by users shows that the toy has also become a part of the marketing campaign. Societies become witnesses of a fast transformation and alteration period nowadays, where social, political, cultural, economic, etc. changes take place. The most affected age group by these transformations and alterations is between 6-11. Nowadays, we tend to see children between 6-11 share common styles, objects, hobbies with the same excitement and interests. As the global world we are in creates an environment where they can express their cultures, it also binds them to live with others' by losing their traditions, personalities, and habits and adapt to those changes to live among them. Consequently, many factors play a role in popular culture becoming a rising value among children in Turkey. The study analyses the underlying factors that children quickly consume popular culture elements and quickly internalize them. The study also focuses on how the Lol Surprise! Dolls, which became popular among children, became a consumption object. The research method adopted for the subject was more about objective, measurable behaviors, and attitudes. For this reason, an unstructured in-depth interview and focus group study was conducted. In-depth interviews were conducted with 20 people, including ten children from different age groups with ten parents. Children and parents were reached through snowball sampling and purposive sampling. When children's responses analyzed, it was concluded that they were affected by advertisements, thought the toy was flamboyant, that they want to own the toy for their features, that they want it as one of their friends already have it, that they personalized it and compared it to a real being, human or friends. When the answers of the parents analyzed, although the toy is expensive and has no function for the development of children, it is emphasized that the product is so demanded by children because it is in everyone, that it is so effective in getting it to be ostentatious, and that advertisements make the toy interesting. In this context, the reasons for using the product are explained by associating them with the bandwagon effect, self, mirror, mass society, and culture industry, cognitive contradiction, habitus, false needs, fear of social loneliness, media addiction, postmodernism, post-Fordism, panopticon system, cognitive-developmental theories that frame the self-appropriation theory.