Bireyselleştirilmiş internet tabanlı kendine yardım programı ile akademik personellerde tükenmişliğin azaltılması: eşzamanlı çoklu başlangıç düzeyi tek olgulu deneysel çalışma
Reducing burnout among academic staff using an individualized internet-based self-help program: a concurrent multiple-baseline single-case experimental study
- Tez No: 948878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, sekiz seanslık internet tabanlı Kabul ve Kararlılık Terapisi yönelimli bireyselleştirilmiş kendine yardım programının tükenmişlik üzerindeki etkililiğini tek olgulu deneysel çalışma yöntemi ile akademisyenler üzerinde incelemektir. Bu bağlamda çalışmaya dahil etme ve dışlama kriterleri göz önünde bulundurularak 10 katılımcı dahil edilmiş ve üç katılımcı süreci tamamlayabilmiştir. Araştırmacı her gün bir uygulama yoluyla katılımcılara göre özelleştirilmiş sorular göndermiş ve süreç boyunca günlük olarak veri toplanmıştır. Ayrıca katılımcılardan müdahale öncesine ve sonunda Tükenmişlik Ölçme Aracı (BAT-TR), Kabul ve Eylem Formu-II (KEF-II), Değer Verme Ölçeği (DVÖ) ile veri toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre BAT-TR ve KEF-II sonuçlarında güvenilir bir azalma, DVÖ sonuçlarında güvenilir bir artış olmuştur. Ayrıca BAT-TR puanlarında klinik olarak anlamlı değişim gözlemlenmiştir. Katılımcıların günlük ankete verdikleri cevapların incelendiği görsel analiz sonuçlarına göre yaşantısal kaçınma ve tükenmişlik düzeylerinde düşüş gözlemlenmiş, değer odaklı davranış düzeyinde ise artış görülmüştür. Görsel analizin istatistiksel analizine olanak tanıyan Tau-U analizi sonuçlarına göre katılımcı 1'in yaşantısal kaçınma başlangıç ve müdahale fazları arasındaki değişim hariç bütün katılımcıların tüm değişkenler açısından başlangıç-müdahale ve müdahale-takip arası değişimleri anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonuçları internet tabanlı ACT yönelimli bireyselleştirilmiş kendine yardım programının akademisyenlerin deneyimlediği tükenmişlik ve yaşantısal kaçınma düzeylerini düşürmede, değer odaklı davranışı arttırmada etkili olduğuna dair kanıtlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the effectiveness of an eight-session Internet-based Acceptance and Commitment Therapy-oriented individualized self-help program on burnout using a single-case experimental study method on academics. In this context, 10 participants were included in the study considering the inclusion and exclusion criteria and three participants were able to complete the process. The researcher sent questions customized for the participants through an application every day and data were collected daily throughout the process. In addition, data were collected from the participants before and after the intervention with the Burnout Measurement Tool (BAT-TR), the Acceptance and Action Form-II (KEF-II), and the Valuing Scale (DVÖ). According to the results of the study, there was a reliable decrease in BAT-TR and KEF-II scores and a reliable increase in DVÖ scores. In addition, clinically significant change was observed in BAT-TR scores. According to the results of the visual analysis of the participants' answers to the daily questionnaire, a decrease was observed in the levels of experiential avoidance and burnout, and an increase was observed in the level of value-oriented behavior. According to the results of the Tau-U analysis, which allows statistical analysis of the visual analysis, the changes between baseline-intervention and intervention-follow-up were found significant in terms of all variables of all participants except the change between the baseline and intervention phases of experiential avoidance of participant 1. The results of the study provided evidence that the internet-based ACT-oriented individualized self-help program is effective in reducing the levels of burnout and experiential avoidance experienced by academics and increasing value-oriented behavior.