Sezaryen ile doğum yapan kadınlarda deprem kaygısı, taburculuğa hazır oluşluk ve anne memnuniyet düzeyinin belirlenmesi
Determination of earthquake anxiety, discharge readiness and maternal satisfaction levels in women who gave birth by cesarean section
- Tez No: 948896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİYE ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Sezaryen ile Doğum Yapan Kadınlarda Deprem Kaygısı, Taburculuğa Hazır Oluşluk ve Anne Memnuniyet Düzeyinin Belirlenmesi Bu araştırma sezaryen doğum yapan kadınların deprem kaygısı, taburculuğa hazır oluşluk ve anne memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini sezaryen doğum yapan 305 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Deprem Kaygısı Ölçeği(DKÖ)”,“Hastane Taburculuğu İçin Hazır Oluşluk Ölçeği-Yeni Doğum Yapmış Anne Formu (HTHÖ-YDAF)”ve“Sezaryen Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (SDAMDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerle birlikte Kolmogorov-Smirnov normallik testi, Levene testi, Student t testi, Mann-Whitney U testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination of Earthquake Anxiety, Readiness for Discharge and Maternal Satisfaction Levels in Women Who Had a Cesarean Delivery This study was conducted descriptively to determine the earthquake anxiety, readiness for discharge and maternal satisfaction levels of women who had a cesarean delivery. The sample of the study consisted of 305 women who had a cesarean delivery. The data of the study were collected using the“Introductory Information Form”,“Earthquake Anxiety Scale (EAS)”,“Readiness for Hospital Discharge Scale-New Mother Form (RHDS-NMF)”and“Maternal Satisfaction in Cesarean Birth Scale (MSCBS)Scale”. In the analysis of the data, Kolmogorov-Smirnov normality test, Levene test, Student t test, Mann-Whitney U test and Pearson correlation analysis were used together with descriptive statistics.