Kompleks renal kistik kitlelerin malignite riski: Bosniak III kistlerin subklasifikasyonu ve histopatolojik korelasyonu
Malignancy risk of complex renal cystic masses: Subclassification and histopathologic correlation of Bosniak III cysts
- Tez No: 948902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞLAR ÇAKICI, DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZGÜR KAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, renal kistik kitlelerde, Bosniak III kistik kitlelerin alt grupları ile Bosniak IV grubunun malignite oranları, histopatolojik özellikleri, radyolojik parametrelerin prediktif değerini belirlemektir. Retrospektif olarak tasarlanan bu iki merkezli çalışmaya, 2014–2025 yılları arasında histopatolojik doğrulaması bulunan 116 renal kistik kitle dahil edildi. Kistik kitleler, Bosniak v2019'a göre deneyimli bir üro-radyolog tarafından Bosniak III-WS, III-OP ve IV alt gruplarına ayrıldı. Demografik, radyolojik ve histopatolojik veriler karşılaştırıldı. Radyolojik parametrelerin malignite ve yüksek ISUP derecesi ile ilişkisi ROC analizi ile değerlendirildi. Kaplan-Meier yöntemiyle grupların sağkalım analizleri yapıldı. Malignite oranları Bosniak III-WS, III-OP ve IV gruplarında sırasıyla %68,8, %83,9 ve %96,2 idi (p=0,002). Düşük malignite potansiyelli multiloküler kistik renal neoplazm lezyonları benign kabul edildiğinde, Bosniak III-WS grubundaki malignite oranı %46,9'a geriledi (p=0,001) Yüksek ISUP dereceli tümör oranı Bosniak III-WS grubunda %0, III-OP grubunda %19,2 ve IV grubunda %20,4 olarak saptandı (p=0,014). ROC analizinde nodülarite kalınlığı malignite ayrımında en yüksek prediktif güce sahipti (AUC=0,712; p=0,064). ISUP derecesi için ise en yüksek ayırt edici güç kist çapında tespit edildi (AUC=0,637; p=0,094). Genel sağkalım ve kanser spesifik sağkalım açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. Bosniak v2019'a göre Bosniak III kistik kitlelerin alt grupları arasında malignite riski ve histopatolojik özellikler açısından klinik olarak anlamlı farklılıklar mevcuttur. Özellikle Bosniak III-WS grubunda tümörlerin daha düşük ISUP derecesine sahip olması, bu grubun daha konservatif yönetimini destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the malignancy rates, histopathological characteristics, and predictive value of radiological parameters in Bosniak III cystic masses and Bosniak IV groups in renal cystic masses. This retrospective, two-center study included 116 renal cystic masses with histopathological confirmation between 2014 and 2025. Cystic masses were classified into Bosniak III-WS, III-OP, and IV subgroups by an experienced urologist-radiologist according to Bosniak v2019. Demographic, radiological, and histopathological data were compared. The relationship between radiological parameters and malignancy and high ISUP grade was evaluated using ROC analysis. Survival analyses of the groups were performed using the Kaplan-Meier method. Malignancy rates were 68.8%, 83.9%, and 96.2% in the Bosniak III-WS, III-OP, and IV groups, respectively (p=0.002). When multilocular cystic renal neoplastic lesions with low malignant potential were considered benign, the malignancy rate in the Bosniak III-WS group decreased to 46.9% (p=0.001). The rate of high ISUP-graded tumors was 0% in the Bosniak III-WS group, 19.2% in the III-OP group, and 20.4% in the IV group (p=0.014). In the ROC analysis, nodularity thickness had the highest predictive power in distinguishing malignancy (AUC=0.712; p=0.064). For ISUP grade, the highest discriminatory power was found in cyst diameter (AUC=0.637; p=0.094). No statistically significant differences were observed between the groups in terms of overall survival and cancer-specific survival. According to Bosniak v2019, there are clinically significant differences in malignancy risk and histopathological characteristics among the subgroups of Bosniak III cystic masses. In particular, the lower ISUP grade of tumors in the Bosniak III-WS group may support a more conservative management of this group.