Kolon kanserinde SALL gen ailesi ve miRNA'ların rolünün araştırılması
Investigation of the role of the SALL gene family and miRNAs in colon cancer
  1. Tez No: 948901
  2. Yazar: SENA KILINÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF BUĞRA TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kolon kanseri, dünyada en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Hem tekrarlama riskinin yüksek olması hem de hastalığın heterojen yapısı nedeniyle, kolon kanseri tanı ve tedavisinde yeni moleküler belirteçlerin keşfi önem taşımaktadır. Spalt benzeri (SALL) gen ailesi, transkripsiyon faktörleri olarak işlev görür ve ürettikleri proteinlerle hücre proliferasyonu, farklılaşma ve kök hücre benzeri özelliklerin kontrolü de dahil olmak üzere gen ekspresyonunun düzenlenmesinde rol alırlar. Güncel çalışmalarda mikroRNA'ların, gen regülasyonunda önemli görevleri olduğu ve karsinogenez sürecine katkı sağladığı bilinmektedir. Çalışmada, 25 kolon kanser hastasına ait tümör dokusu ve komşu normal doku örneklerinde SALL1, SALL2, SALL3 ve SALL4 genleri ile miR-5688, miR-1305, miR-130a-5p ve miR-1226-3p ekspresyon düzeyleri dijital Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is the third most commonly diagnosed cancer type worldwide. Due to its high recurrence rate and heterogeneous nature, the identification of novel molecular biomarkers is crucial for the diagnosis and treatment of colon cancer. The Spalt-like (SALL) gene family functions as transcription factors and plays a role in the regulation of gene expression through the proteins they encode, particularly in processes such as cell proliferation, differentiation, and the maintenance of stem cell-like properties. Recent studies have shown that microRNAs play important roles in gene regulation and contribute to the process of carcinogenesis. In this study, expression levels of SALL1, SALL2, SALL3, and SALL4 genes, as well as miR-5688, miR-1305, miR-130a-5p, and miR-1226-3p, were analyzed using digital Polymerase Chain Reaction in tumor and adjacent normal tissue samples obtained from 25 colon cancer patients.