Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalarda metabolik kontrol durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic control of patients with Type 2 Diabetes Mellitus
  1. Tez No: 948903
  2. Yazar: HARBI. ABUHADWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine 01 Ocak 2024 – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında başvuran ve Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanısı almış 1000 hastanın demografik, klinik ve biyokimyasal özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı; hastaların yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (VKİ), diyabet süresi, kullandıkları tedavi yöntemleri gibi özelliklerini analiz etmek ve bu özelliklerle metabolik kontrol hedeflerine ulaşma durumlarını karşılaştırarak, komplikasyon gelişimi ile olası ilişkileri ortaya koymaktır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin %52'si erkek, %48'i kadın olup, ortalama yaş 62,2 ± 12,0 yıl olarak saptanmıştır. Katılımcıların ortalama diyabet yaşı 8,5 ± 7,6 yıl iken, ortalama VKİ değeri 31,4 ± 5,8 kg/m² olarak bulunmuş ve hastaların büyük çoğunluğunun fazla kilolu veya obez sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. VKİ'nin 30'un üzerinde olması, bu popülasyonda obezitenin yaygın olduğunu göstermektedir. Biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesinde; hastaların ortalama HbA1c düzeyi %8,4 ± 1,9 olup, optimal metabolik kontrolün oldukça altında kalındığı görülmektedir. Hastaların sadece %26,3'ünün HbA1c düzeyi %7'nin altında iken, geri kalan %73,7'lik büyük bir çoğunluğunun hedefin üzerinde değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde ortalama açlık kan şekeri (AKŞ) değeri 167,1 ± 73,9 mg/dL, LDL kolesterol düzeyi 117,5 ± 39,2 mg/dL, HDL kolesterol düzeyi 49,1 ± 12,5 mg/dL ve trigliserid düzeyi 161,5 ± 95,6 mg/dL olarak hesaplanmıştır. Cinsiyetler arası karşılaştırmalarda; kadın hastaların HDL düzeylerinin erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu (51,8 ± 12,6 mg/dL vs.
Özet (Çeviri)
This study aims to retrospectively evaluate the demographic, clinical, and biochemical characteristics of 1000 patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic of Karadeniz Technical University (KTU) Farabi Hospital between January 1 and December 31, 2024. The primary goal is to analyze patients' age, gender, body mass index (BMI), duration of diabetes, and treatment modalities, and to determine the rates of achieving metabolic control targets and their relationship with the development of diabetic complications. Among the patients included in the study, 52% were male and 48% were female, with a mean age of 62.2 ± 12.0 years. The mean duration of diabetes was 8.5 ± 7.6 years, and the mean BMI was calculated as 31.4 ± 5.8 kg/m², indicating that the majority of the patients were overweight or obese. In the evaluation of biochemical parameters, the mean HbA1c level was found to be 8.4 ± 1.9%, suggesting inadequate metabolic control in a large proportion of the cohort. Only 26.3% of the patients had HbA1c levels below 7%, while the remaining 73.7% had values above the recommended target. The mean fasting plasma glucose (FPG) was 167.1 ± 73.9 mg/dL, mean LDL cholesterol was 117.5 ± 39.2 mg/dL, mean HDL cholesterol was 49.1 ± 12.5 mg/dL, and mean triglyceride level was 161.5 ± 95.6 mg/dL. When comparing sexes, HDL levels were significantly higher in female patients compared to males (51.8 ± 12.6 mg/dL vs.