Polisitemia vera'da sistemik inflamatuar indeksin prognostik ve klinik etkileri
Prognostic and clinical impacts of the systemic inflammatory index in Polycythemia vera
  1. Tez No: 948921
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HACİHANİFİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Polisitemia vera (PV), klonal eritrositoz ve JAK2 mutasyonu ile karakterize, kronik bir miyeloproliferatif neoplazmdır. Lökositoz, trombositoz, splenomegali, mikrosirkülasyon bozuklukları, tromboz riski ve fibrotik ya da lösemik dönüşümle seyredebilir. Bu çalışmada, sistemik inflamatuar indeksin (SII) PV'deki prognostik değerini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2006– 1 Şubat 2025 yılları arasında PV tanısı almış 191 hasta verisi retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve moleküler verileri ile sağkalım süreleri değerlendirildi. SII, NEU x PLT / LYM formülüyle hesaplandı. İstatistiksel analizler SPSS 28.0 programı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda medyan SII değeri 1884,4 olarak saptanmış olup, genel sağkalım ile anlamlı ilişki gösterdiği, ancak hastalıksız sağkalım ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadığı görüldü. SII ≥1900 olan hastalarda WBC, NEU, PLT, RDW ve LDH gibi miyeloproliferatif aktivite ve inflamasyon göstergeleri anlamlı olarak daha yüksekti. Buna karşın, LYM, HGB, MCV ve ferritin düzeyleri anlamlı şekilde daha düşüktü. Bu grupta JAK2 pozitifliği, hiperselülarite sıklığı ve hidroksiüre kullanım oranı daha yüksek saptandı. Ayrıca, çok değişkenli analizlerde NLR ve CRP değerlerinin mortalite ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu gösterildi. NLR >5 ve CRP >5 mg/L olan hastalarda sağkalım süresi anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur. Buna karşın, bu parametrelerin hastalıksız sağkalım üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Yüksek SII düzeyi, PV hastalarında inflamatuar yük, klonal proliferasyon ve hastalık aktivitesi ile ilişkili bulunmuştur. Genel sağkalım üzerindeki etkisi anlamlı olmakla birlikte, SII'nin mortalite ile bağımsız ilişkisi gösterilememiştir. Bu nedenle, SII'nin prognostik değeri sınırlı olabilir. Ancak agresif fenotipe sahip hastaların tanımlanmasında ve bireyselleştirilmiş tedavi kararlarında fayda sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Polycythemia vera (PV) is a chronic myeloproliferative neoplasm characterized by clonal erythrocytosis and the presence of the JAK2 mutation. It may present with leukocytosis, thrombocytosis, splenomegaly, microvascular disturbances, thrombotic risk, and progression to fibrosis or leukemia. This study aimed to evaluate the prognostic value of the systemic inflammatory index (SII) in patients with PV. Materials and Methods: This retrospective study included 191 patients diagnosed with PV between January 1, 2006, and February 1, 2025. Demographic, clinical, laboratory, and molecular data, as well as survival outcomes, were analyzed. SII was calculated using the formula NEU x PLT / LYM. Statistical analyses were performed using SPSS version 28.0. Results: The median SII value was 1884.4 and was significantly associated with overall survival, but not with event-free survival. Patients with SII ≥1900 had significantly higher levels of WBC, NEU, PLT, RDW, and LDH, and lower levels of LYM, HGB, MCV, and ferritin. JAK2 positivity, hypercellularity, and hydroxyurea use were also more frequent in this group. In multivariate analysis, both NLR and CRP were significantly associated with mortality. Patients with NLR >5 and CRP >5 mg/L had shorter overall survival. However, these parameters were not statistically associated with event-free survival. Conclusion: Elevated SII was found to be associated with inflammatory burden, clonal proliferation, and disease activity in PV. Although SII was not independently predictive of mortality, it may help identify patients with more aggressive phenotypes and guide individualized treatment strategies.