Dansçılarda izokinetik kor kuvvetinin fiziksel performans, denge ve bel ağrısı ile ilişkisi
The relationship between isokinetic core strength and physical performance, balance and low back pain in dancers
- Tez No: 948922
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda çağdaş dans öğrencilerinin izokinetik kas kuvveti ile sıçrama ve denge performansı ve bel ağrısı arasındaki ilişki incelenmiş, bu değerler sedanter kadınlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmaya, çağdaş dans öğrencilerinden oluşan Çalışma Grubu (n=16) ve sedanter kadınları içeren Kontrol Grubu (n=19) olmak üzere toplam 35 sağlıklı yetişkin kadın katılmıştır. Kor kaslarının izokinetik kuvvet ölçümleri, Cybex Humac NORM dinamometresi kullanılarak 60°/sn ve 120°/sn açısal hızlarında gerçekleştirilmiştir. Fiziksel performans değerlendirmeleri Dikey Sıçrama ve Tek Ayakta Yatay Sıçrama Testleri ile yapılmıştır. Denge ölçümleri Biodex Denge Sistemi ile gerçekleştirilirken, bel ağrısı Revize Oswestry Bel Ağrısı Anketi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS 27 programında yapılmış, anlamlılık düzeyi p0,05). Denge ve sıçrama testlerinde sağ ve sol taraf arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Our study investigates the relationship between isokinetic core muscle strength, jump and balance performance, and low back pain in contemporary dance students, comparing these parameters with sedentary women. A total of 35 healthy adult women participated, including a Study Group of contemporary dance students (n=16) and a Control Group of sedentary women (n=19). Isokinetic core strength was measured using the Cybex Humac NORM dynamometer at 60°/s and 120°/s. Physical performance was assessed with the Counter Movement Jump and Single-Leg Hop Tests, balance was evaluated using the Biodex Balance System, and low back pain was assessed with the Revised Oswestry Low Back Pain Questionnaire. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS 27, with significance set at p0.05). No significant side-to-side differences were observed in balance or jump tests (p>0.05).