Adölesan dönemdeki öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi, pozitif gençlik gelişimi ve fiziksel benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between physical activity levels, positive youth development, and physical self-perception in adolescents
  1. Tez No: 948920
  2. Yazar: MUSTAFA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ÇAKIR, PROF. DR. GÖZDE ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma; adölesan dönemdeki öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi, pozitif gençlik gelişimi ve fiziksel benlik algısı arasındaki ilişkiyi incelenmek ve araştırmada ele alınan kavramların cinsiyet, yaş, spor yapma durumu, fiziksel aktivite düzeyi ve öğrenim görülen lise türüne göre farklılığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Van ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaöğretim okulunda öğrenim gören, 14-18 yaş aralığındaki amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenen öğrenciler oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Pozitif Genç Gelişimi Ölçeği‟, ”Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri Kısa Formu" ve ‟Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiksel teknikler (frekans analizi, ortalama, medyan ve standart sapma), Hiyerarşik Regresyon Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; kız öğrencilerin sağlık, koordinasyon, fiziksel aktivite, spor yeteneği, kuvvet, esneklik ve dayanıklılık alt boyutlarında erkeklerden daha düşük puanlar alırken, vücut yağı alt boyutunda kızlar daha yüksek skorlar elde etmişlerdir. Buna ek olarak, kızlar erkeklerden yeterlik ve bağ kurma alt boyutlarında daha düşük; sempati alt boyutunda ise daha yüksek skorlar elde etmişlerdir. Erkek öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi kız öğrencilerden daha yüksek bulunmuştur. Spor yapan öğrencilerin koordinasyon, fiziksel aktivite, spor yeteneği, genel fiziksel yeterlik, görünüm, kuvvet, esneklik, dayanıklılık ve kendine güven alt boyutlarında spor yapmayan öğrencilere göre daha yüksek puanlar aldığı görülürken; spor yapan öğrencilerin yeterlik, güven ve bağ kurma alt boyutlarında spor yapmayan öğrencilerden daha yüksek ortalamalar aldığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak, yüksek fiziksel aktivite düzeyine sahip öğrencilerin koordinasyon, fiziksel aktivite, spor yeteneği, genel fiziksel yeterlik, kuvvet, esneklik ve dayanıklılık boyutlarında kendilerini daha olumlu yönde algıladıkları ve yeterlik, güven ve bağ kurma boyutlarında daha yüksek ortalamalar aldıkları görülmüştür. Okul türüne göre araştırmada ele alınan kavramların farklılığı incelendiğinde meslek lisesinde öğrenim gören öğrencilerin spor yeteneği ve esneklik alt boyutlarında kendilerini daha olumlu yönde algıladıkları; yeterlik boyutunda fen lisesi ve Anadolu lisesi öğrencilerinden daha yüksek ortalamalar aldıkları ve fiziksel olarak daha aktif oldukları görülmüştür. Yaşa göre araştırmada ele alınan değişkenler arasındaki farklılığa bakıldığında 17 yaşında olan öğrencilerin genel fiziksel yeterlik, görünüm, kendine güven alt boyutlarında kendilerini daha olumlu yönde algıladıkları ve yeterlik ve güven alt boyutlarında diğer yaşlardaki öğrencilerden daha yüksek ortalamalar aldıkları görülmüştür. Buna ek olarak, bu araştırmanın bulgularından adölesan öğrencilerin pozitif gençlik gelişimi ve fiziksel benlik algısının fiziksel aktivite düzeyin yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between physical activity level, positive youth development and physical self-perception of adolescent students and to reveal the differences of the concepts addressed in the research according to gender, age, sports status, physical activity level and type of high school attended. The sample of the study consisted of students between the ages of 14-18 who were studying at a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in Van province and were determined through purposive sampling method.“Personal Information Form”,“Positive Youth Development Scale”,“Physical Self-Description Inventory Short Form”and“International Physical Activity Questionnaire”were used as data collection tools. Descriptive statistical techniques (frequency analysis, mean, median and standard deviation), Hierarchical Regression Analysis and Pearson Correlation Analysis were used in the analysis of the data. According to the findings obtained from the research; female students scored lower than males in the health, coordination, physical activity, sports ability, strength, flexibility and endurance sub-dimensions, while females scored higher in the body fat sub-dimension. In addition, females scored lower than males in the competence and bonding sub-dimensions and higher in the sympathy sub-dimension. The physical activity level of male students was found to be higher than female students. While it was observed that students who do sports got higher scores in the coordination, physical activity, sports ability, general physical competence, appearance, strength, flexibility, endurance and self-confidence sub-dimensions than students who do not do sports, it was found that students who do sports got higher averages in the competence, confidence and bonding sub-dimensions than students who do not do sports. In addition, it was observed that students with a high physical activity level perceived themselves more positively in the coordination, physical activity, sports ability, general physical competence, strength, flexibility and endurance dimensions and got higher averages in the competence, confidence and bonding dimensions. When the differences in the concepts addressed in the research were examined according to school type, it was seen that students studying in vocational high schools perceived themselves more positively in the sports ability and flexibility sub-dimensions; It was observed that they had higher averages than science high school and anatolian high school students in the competence dimension and were more physically active. When the difference between the variables examined in the study according to age was examined, it was seen that 17-year-old students perceived themselves more positively in the sub-dimensions of general physical competence, appearance, self-confidence and had higher averages than students of other ages in the sub-dimensions of competence and confidence. In addition, it was concluded from the findings of this study that the positive youth development and physical self-perception of adolescent students predicted the physical activity level.