Viskozite ölçümleri için mikrodalga sensör tasarımları
Microwave sensor designs for viscosity measurements
  1. Tez No: 948926
  2. Yazar: HAKKI TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KARAASLAN, DOÇ. DR. OĞUZHAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Viskozite, bir sıvının iç sürtünmesiyle ilişkili olup, akmaya karşı gösterdiği direnç olarak tanımlanır. Özellikle boya ve tiner gibi akışkanların viskozite değerleri, uygulama kalitesi, yüzey kaplama performansı ve üretim süreçlerinde önemli bir rol oynar. Geleneksel viskozite ölçüm yöntemleri, genellikle mekanik temelli olup, hassasiyet ve uygulama kolaylığı açısından bazı sınırlamalar içermektedir. Bu nedenle, dielektrik özelliklere dayalı yeni nesil sensör teknolojileri, viskozite ölçümünde alternatif bir yaklaşım olarak dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında, farklı boya-tiner karışımlarının dielektrik özellikleri 1-20 GHz frekans aralığında incelenmiş ve viskozite ile dielektrik özellikler arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Viskozite ölçümleri; FORD4 plastik viskozite ölçüm kabı ile sıvıların akış hızları tespitiyle, ElcoMeter uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Dielektrik ölçümler için yüksek hassasiyetli veri toplama sağlayan eş eksenli prob yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen dielektrik değerler doğrultusunda, viskozite değişimlerine duyarlı mikroşerit anten ve iletim hattı tabanlı iki farklı sensör tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sensör tasarımları, sonlu integrasyon tabanlı simülasyon programı kullanılarak yapılmış ve analiz edilmiştir. Simülasyon sonuçları, önerilen sensör tasarımlarının boya ve tiner bazlı sıvıların, dielektrik özelliklerinin analiz edilmesi için uygun bir yöntem sunduğunu ortaya koymuştur. Geliştirilen sensörler, özellikle temassız ve hızlı viskozite ölçümüne yönelik potansiyel bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Viscosity is related to the internal friction of a liquid and is defined as its resistance to flow. In particular, the viscosity values of fluids such as paint and thinner play an important role in application quality, surface coating performance and production processes. Traditional viscosity measurement methods are generally mechanically based and have some limitations in terms of sensitivity and ease of application. Therefore, new generation sensor technologies based on dielectric properties attract attention as an alternative approach to viscosity measurement. In this thesis study, the dielectric properties of different paint-thinner mixtures were examined in the 1-20 GHz frequency range and the relationship between viscosity and dielectric properties was revealed. Viscosity measurements; The flow rates of liquids were determined using the FORD4 plastic viscosity measuring cup and using the ElcoMeter application. For dielectric measurements, the dielectric probe method was used, which provides high-precision data collection. In line with the obtained dielectric data, two different sensor designs, based on microstrip antenna and transmission line, sensitive to viscosity changes, were developed. Sensor designs were made and analyzed using the finite integration based simulation program. Simulation results revealed that the proposed sensor designs offer a suitable method for analyzing the dielectric properties of paint and thinner-based liquids. The developed sensors can be considered as a potential alternative, especially for non-contact and rapid viscosity measurement.