Sleeve gastrektomi ve gastrik by-pass cerrahisi geçiren hastaların metabolik durumlarının uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of long-term outcomes of metabolic status in patients undergoing sleeve gastrectomy and gastric bypass surgery
- Tez No: 948933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SOMUNCU, DOÇ. DR. MEHMET CELAL KIZILKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Obezite, özellikle morbid obezite, dünya genelinde artan ciddi bir sağlık problemidir. Şu anki mevcut tedavi rejimlerinde cerrahi en başarılı seçenek olmaya devam etmektedir. Biz de bu çalışmamızda dünya genelinde en yaygın iki (sleeve gastrektomi (SG) ve gastrik bypass (GB)) cerrahi prosedürün uzun dönem sonuçlarını ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Ocak 2018 ve Aralık 2020 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Kliniğinde obezite sebepli laparoskopik sleeve gastrektomi ve gastrik bypass cerrahisi geçiren hastalar, 5 yıllık takiplerinde postoperatif vücut kitle indeksi değişimi, komorbit hastalıkların durumu, karaciğer yağlanmasının değişimi, kan şekeri seviyeleri, lipid profili, karaciğer-böbrek-tiroid fonksiyonu, vitamin ve mineral değişimleri açısından değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda obezite sebepli laparoskopik sleeve gastrektomi ve gastrik bypass cerrahisi geçiren hastaların 5 yıllık takibi boyunca prospektif olarak toplanan verileri retrospektif olarak incelenerek değerlendirildi. Toplam 268 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan 228 hastaya LSG, 40 hastaya ise RNYGB cerrahisi uygulandı. Hastaların ortalama VKİ değeri 44,4 kg/m2 idi.Hastalarda her iki prosedürde lipid profillerinde, şeker metabolizmalarında, karaciğer yağlanmasında ve VKİ inde anlamlı bir düzelme izlendi. GB cerrahisi geçiren hastalarda metabolik düzelme daha anlamlı sonuçlandı. SONUÇLAR: Obezite gibi ciddi bir problemin tedavisinde en etkili yöntem olan cerrahinin uzun dönem sonuçlarıyla, metabolik durumun ve komorbiditelerin anlamlı bir şekilde düzeldiğini görmekteyiz. Ancak geri kilo alımı ve kronik hastalıkların relapsı bu hastalıkların tedavisinde multi disipliner bir yaklaşımın ve basamaklı tedavinin elzem olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: sleeve gastrektomi, gastrik bypass, obezite, metabolik sendrom, uzun dönem sonuçlar
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Obesity, especially morbid obesity, is a growing and serious global health problem. Among current treatment regimens, surgery remains the most successful option. In this study, we aimed to determine the long-term outcomes of the two most common surgical procedures worldwide: sleeve gastrectomy (SG) and gastric bypass (GB). MATERIAL AND METHODS: Our study evaluated patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy and gastric bypass surgery for obesity at the General Surgery Clinic of Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Health Practice and Research Center between January 2018 and December 2020. Over a 5-year follow-up period, we retrospectively analyzed prospectively collected data regarding changes in postoperative body mass index (BMI), the status of comorbid diseases, alterations in hepatic steatosis, blood glucose levels, lipid profile, liver-kidney-thyroid function, and vitamin and mineral levels. RESULTS: A total of 268 patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy or gastric bypass surgery for obesity were included in the 5-year follow-up analysis. Of these, 228 patients underwent LSG and 40 patients underwent RNYGB surgery. The mean BMI of the patients was 44.4 kg/m². In both procedures, patients demonstrated a significant improvement in their lipid profiles, glucose metabolism, hepatic steatosis, and BMI. Notably, patients who underwent GB surgery experienced more significant metabolic improvement. CONCLUSIONS: We observe that surgical intervention, the most effective method in treating a serious problem like obesity, significantly improves metabolic status and comorbidities in the long term. However, weight regain and the relapse of chronic diseases indicate that a multidisciplinary approach and staged treatment are essential in managing these conditions. KEYWORDS: Sleeve gastrectomy, gastric bypass, obesity, metabolic syndrome, long-term outcomes