Periferik arter hastalığının aortik akımın ilerleme hızı ve ayak bileği kol indeksi ile ilişkisi
Relationship between aortic flow propagation velocity and ankle-brachial index in peripheral artery disease
  1. Tez No: 948934
  2. Yazar: HABİBE SENA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: PAH, genellikle alt ekstremitelerdeki arterlerin ilerleyici daralmasından kaynaklanır ve sistemik aterosklerozun bir göstergesidir. PAH etyopatogenezi temelde ateroskleroz ve komplikasyonlarından kaynaklanmaktadır. Arteriyel sertlik, ateroskleroz sürecinde doğrudan rol almaktadır. Hipertansyon, diyabet, hiperlipidemi gibi kardiyovasküler risk faktörleri arterlerin yapısını, işlevini ve sertliğini değiştirebilmektedir. Ateroskleroz, torasik aorta gibi büyük damarlarda da gelişen yaygın bir hastalıktır ve arter duvarının kalınlaşması ve sertleşmesine yol açar. Sonuç olarak arteriyel dirençte ve böylece arter lümeni içindeki akım yayılım hızında azalmaya neden olur. Aortik akımın ilerleme hızı (AVP), aortik sertliği göstererek aterosklerozu yansıtan yeni bir parametre olarak değerlendirilmiştir. PAH tanısında kullanımı alışkanlık haline getirilmiş olan ayak bileği-kol indeksi (ABKİ) poliklinik ortamında kolayca uygulanabilen basit bir noninvaziv prosedürdür. Bu çalışmada anjiografik olarak PAH tanısı almış hastalar ile PAH tanısı olmayan kontrol grubu hastalarında ABKİ ve AVP'nin PAH'ın noninvaziv tanısına katkısını göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kasım 2022 ile Kasım 2024 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran, konvansiyonel periferik anjiyografi (PAG) veya bilgisayarlı tomografik anjiyografi (BTA) ile PAH tanısı doğrulanan (periferik arteriyel sisteminde %50 veya daha fazla lezyonu olan hastalar), 101 hasta ve kontrol grubu olarak anamnez ve fizik muayene bulguları ile PAH şüphesi olmayan 101 hasta dahil edildi. Hastaların brakiyal, ön tibial ve posterior tibial arterlerin sistolik kan basınçları, şişirilebilir manşona sahip cıva manometresi kullanılarak ölçüldü. Maksimum ayak bileği arter basınçları, brakiyal arterin maksimum basınçlarına bölünerek ABKİ hesaplandı. Ekokardiyografik inceleme, Akdeniz Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü Ekokardiyografi Laboratuvarında, Philips Affiniti 70C ekokardiyografi cihazı ve 3,5 MHz faz ayırıcı harmonik özelliği olan prob ile gerçekleştirildi. Hastaların rutin ekokardiyografik ölçümleri yapıldıktan sonra suprasternal pencereden, inen aortada ana akış yönüne paralel olarak kursör yerleştirilerek renkli M-mod Doppler kayıtları ile elde edildi. Renkli Doppler Nyquist limiti 30-50 cm/s olarak ayarlandı ve M-moduna geçilerek, 200 mm/s'lik bir kayıt tarama hızıyla alev şeklinde bir uzaysal-zamansal hız haritası görüntülendi. Alev eğimi belirsiz olduğunda, izohız eğiminin net bir şekilde belirlenebilmesi için aliasing hızını değiştirmek üzere taban kaydırması kullanıldı. AVP, yayılma eğiminin başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki mesafenin, bu noktalara karşılık gelen zaman aralığına bölünmesiyle hesaplandı. En az üç ölçümün ortalaması AVP değeri olarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan tüm hastaların %28,2'i kadın, %71,8'i erkekti. Her iki grubun yaş ortalaması benzer saptandı. PAH grubunda erkek cinsiyet, DM, HPL ve KAH bulunma oranları anlamlı derecede daha sık görüldü (DM ve KAH için p0,05). Ekokardiyografik incelemede sol ventrikül duvar kalınlıkları PAH grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde daha kalın ölçüldü. (IVSDd için
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral artery disease (PAD) is primarily caused by the progressive narrowing of the arteries in the lower extremities and serves as an indicator of systemic atherosclerosis. The etiopathogenesis of PAD is fundamentally linked to atherosclerosis and its complications. Arterial stiffness plays a direct role in the progression of atherosclerosis. Cardiovascular risk factors such as hypertension, diabetes and hyperlipidemia can alter the structure, function and stiffness of the arteries. Atherosclerosis is a widespread disease that also affects large vessels, including the thoracic aorta, leading to thickening and stiffening of the arterial wall. Consequently, this results in increased arterial resistance and a subsequent decrease in flow propagation velocity within the arterial lumen. Aortic flow propagation velocity (AVP) has been evaluated as a novel parameter reflecting aortic stiffness and, consequently, atherosclerosis. The ankle-brachial index (ABI) is a well-established, simple and noninvasive procedure frequently used in clinical practice for the diagnosis of PAD. The aim of this study was to demonstrate the contribution of ABI and AVP to the noninvasive diagnosis of PAH in patients with angiographically diagnosed PAH and control group patients without PAH. Materials and Methods: The study included 101 patients diagnosed with PAD via conventional peripheral angiography (PAG) or computed tomographic angiography (CTA) (defined as having ≥50% stenosis in the peripheral arterial system) and 101 control patients without suspected PAD based on medical history and physical examination findings. All participants were recruited from the Cardiology Outpatient Clinic of Akdeniz University Hospital between November 2022 and November 2024. Systolic blood pressures of the brachial, anterior tibial, and posterior tibial arteries were measured using a mercury sphygmomanometer with an inflatable cuff. The ankle-brachial index (ABI) was calculated by dividing the highest ankle arterial pressure by the highest brachial arterial pressure. Echocardiographic examinations were performed in the Echocardiography Laboratory of the Cardiology Department at Akdeniz University, using a Philips Affiniti 70C echocardiography device equipped with a 3.5 MHz phased-array harmonic probe. Following routine echocardiographic assessments, from the suprasternal window in supine position the diameter of the descending aorta was measured just distal to the subclavian artery and color Mmode Doppler recordings were obtained by adding cursor parallel to the main flow of direction. The color Doppler Nyquist limit is adapted to 30–50 cm/s and by switching to Mmode, an M-mode spatio-temporal velocity map in the form of a flame is displayed with a recorder sweep rate of 200 mm/s. If the slope of the flame was unclear, baseline shifting was used to change the aliasing velocity until a clear delineation of the isovelocity slope was seen. AVP was then calculated by dividing the distance between the points corresponding to the beginning and end of the propagation slope by the duration between the corresponding time points. AVP thus corresponds to the velocity at which the flow is propagated down the artery. The final AVP value was recorded as the mean of at least three measurements. Findings: Among the patients included in the study, 28.2% were female, and 71.8% were male. The mean age was similar between the two groups.