Acil servise gastrointestinal veya genitoüriner sistem malignitelerinin neden olduğu ağrı ile başvuran hastalarda parasetamol ve tramadolün tek tek ve birlikte uygulamalarının analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the analgesic efficacy of paracetamol, tramadol, and their combination in patients presenting to the emergency department with pain due to gastrointestinal or genitourinary system malignancies
  1. Tez No: 948932
  2. Yazar: ORHAN ENES TUNÇEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLANA GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Acil Servise Gastrointestinal veya Genitoüriner Sistem Malignitelerinin Neden Olduğu Ağrı ile Başvuran Hastalarda Parasetamol ve Tramadolün Tek Tek ve Birlikte Uygulamalarının Analjezik Etkinliklerinin Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise gastrointestinal veya genitoüriner sistem malignitelerine bağlı ağrı şikâyetiyle başvuran hastalarda intravenöz yolla uygulanan parasetamol, tramadol ve bu iki ilacın kombinasyonunun analjezik etkinliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve tek kör randomize kontrollü çalışmaya, 01.11.2024–01.04.2025 tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Acil Servisi'ne başvuran, maligniteye bağlı akut ağrı şikâyeti bulunan ve sistemik analjezik tedavi uygulanan 108 hasta dahil edilmiştir. Hastalar üç gruba ayrılmıştır: yalnızca parasetamol (1000 mg/100 ml), yalnızca tramadol (100 mg/100 ml) ve parasetamol + tramadol kombinasyonu. Ağrı düzeyleri Visual Analog Skala (VAS) ile tedavi öncesinde ve 30., 60. ve 120. dakikalarda ölçülmüştür. İstatistiksel analizlerde Repeated Measures ANOVA, bağımsız örneklem t-testi, One-Way ANOVA ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda, tüm gruplarda VAS skorlarında zamanla anlamlı düşüşler gözlenmiştir (p < 0.001). En düşük VAS skorları kombinasyon grubunda saptanmıştır (VAS 120.dk: 1.527). Kurtarıcı analjezik gereksinimi en düşük kombinasyon grubunda (%2,7), en yüksek ise parasetamol grubunda (%25) gözlenmiştir (p = 0.027). Tramadol ve kombinasyon gruplarında tedavi sonrası sistolik ve diyastolik kan basıncı ile nabızda anlamlı azalma saptanmıştır. Oksijen satürasyonu üzerinde belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir. Cinsiyet, primer malignite lokalizasyonu ve aktif kemoterapi durumu, analjezik tedavi yanıtında anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Sonuç: Parasetamol ve tramadolün birlikte kullanımı, tek başına uygulanan her iki ajana göre daha etkili bir analjezik etkinlik sağlamıştır. Kombinasyon tedavisi, kısa sürede ağrı kontrolü sağlamakta daha başarılı olmuş ve kurtarıcı analjezik ihtiyacını azaltmıştır. Bu bulgular, özellikle acil servislerde maligniteye bağlı akut ağrı yönetiminde tramadol + parasetamol kombinasyonunun güçlü bir tedavi seçeneği olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Analgesic Efficacy of Paracetamol, Tramadol, and Their Combination in Patients Presenting to the Emergency Department with Pain Due to Gastrointestinal or Genitourinary System Malignancies Objective: The aim of this study was to compare the analgesic efficacy of intravenously administered paracetamol, tramadol, and the combination of both drugs in patients presenting to the emergency department with pain due to gastrointestinal or genitourinary system malignancies. Materials and Methos: This prospective and single-blind randomized controlled study included 108 patients who presented to the Emergency Department of Erzurum Atatürk University between 01.11.2024 and 01.04.2025 with acute cancer-related pain and received systemic analgesic treatment. Patients were divided into three groups: paracetamol alone (1000 mg/100 ml), tramadol alone (100 mg/100 ml), and a combination of paracetamol and tramadol. Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) at baseline and at the 30th, 60th, and 120th minutes after treatment. Statistical analyses included Repeated Measures ANOVA, independent samples t-test, One-Way ANOVA, and Chi-square tests. Results: The study found a significant decrease in VAS scores over time in all groups (p < 0.001). The lowest VAS scores were observed in the combination group (VAS at 120th minute: 1.527). The requirement for rescue analgesics was lowest in the combination group (2.7%) and highest in the paracetamol group (25%) (p = 0.027). In the tramadol and combination groups, a significant reduction was observed in systolic and diastolic blood pressure and heart rate after treatment. No significant changes were detected in oxygen saturation levels. Gender, primary malignancy localization, and active chemotherapy status did not significantly affect the analgesic response. Conclusion: The combined use of paracetamol and tramadol provided a more effective analgesic effect compared to the administration of either drug alone. The combination therapy achieved faster and more successful pain control and reduced the need for rescue analgesics. These findings suggest that the combination of tramadol and paracetamol could be a strong treatment option for the management of acute pain due to malignancies in the emergency department setting.