Dini eğitim almış 9, 10 ve 11. dönem milletvekillerinin söylemlerinde laiklik
Secularism in the discourses of 9th, 10th and 11th term deputies with religious education
- Tez No: 948987
- Danışmanlar: PROF. DR. MEŞKURE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu çalışma, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması olarak tanımlanan laiklik ilkesinin dönemsel algılamasının Türkiye'de ne şekilde tahakkuk ettiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Türkiye'de laikleşme olgusu Tanzimat reformları ile başlamış olup Cumhuriyet inkılapları ile olgunlaşmıştır. Osmanlı'dan miras kalan düşünce yapısı Cumhuriyet'i kuran elit tarafından geliştirilmiş ve realiteye uygun inkılaplarla nihayetinde bir ulus devlet oluşturulmak istenmiştir. Bu istem doğrultusunda Cumhuriyet kurucularının laiklik ilkesini uluslaşmak için bir araç olarak kullandığı belirtilebilir. İslam'da din ve devlet işleri İslam'ın doğuşundan itibaren bir birliktelik içindedir. Bu durum yöneticiler ve halk nazarında yadırganmadan yüzlerce yıl devam etmiştir. Osmanlı Devleti de teokratik bir devlet olduğundan aynı şekilde yönetilmiştir. Daha sonra din ve devlet işlerinin ayrıldığı modellerin ortaya çıkmasıyla kaçınılmaz olarak Osmanlı Devleti de yenileşme hareketleri çerçevesinde laiklik konusunda uygulamalara başlamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra din ve devlet işleri birbirinden ayrılmak istenince yüzyılların getirdiği bu alışkanlıktan vazgeçmek istemeyen bazı kimselerin tepkileri ile karşılaşılmıştır. Çok partili hayata geçilirken laikliğin siyasi olarak kullanılması laikliğe tepki gösterenlere cesaret vermiştir. Laikliği Türkiye'de tatbik sahasına koyan Cumhuriyet Halk Partisi'nin 7. Büyük Kurultayı'nda laiklik ilkesini tartışmaya açmasıyla laikliğe karşı geliştirilen eleştiri artarak çoğalmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Türkiye'de tarihi süreçte laikliğin gelişimi anlatılmış, ikinci bölümünde laikliğin tek parti devresinde ve çok partili hayata geçişten 1950 seçimlerine kadar olan süreçte laiklik üzerinden verilen ödünler ifade edilmiş ve üçüncü bölümünde dini eğitim almış 9, 10 ve 11. dönem milletvekillerinin laiklik söylemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how the periodic perception of the principle of secularism, defined as the separation of religion and state, has materialized in Turkey. Secularization in Turkey began with the Tanzimat reforms and matured with the Republican reforms. The ideology inherited from the Ottoman Empire was developed by the elite who founded the Republic, and through reforms aligned with reality, they ultimately sought to create a nation-state. In line with this desire, it can be argued that the founders of the Republic used the principle of secularism as a tool for nationalization. In Islam, religion and state affairs have been united since the dawn of Islam. This continued for centuries without being considered strange by the rulers or the public. Since the Ottoman Empire was a theocratic state, it was governed in the same manner. Later, with the emergence of models of separation of religion and state, the Ottoman Empire inevitably began implementing secularism within the framework of modernization movements. After the proclamation of the Republic, the attempt to separate religion and state affairs was met with resistance from some who refused to abandon this centuries-old habit. The political use of secularism during the transition to a multi-party system emboldened those who opposed secularism. The Republican People's Party, which implemented secularism in Turkey, brought the principle of secularism to the forefront at its 7th Grand Congress, and the criticism against secularism intensified. The first part of this study examines the historical development of secularism in Turkey. The second part outlines the compromises made through secularism during the single-party era and the transition to a multi-party system until the 1950 elections. The third part examines the secular discourse of religiously educated 9th, 10th, and 11th-term members of parliament.