Lityum iyonunun tiroid hormon yapımı mekanizması üzerine olan etkisi
The Lithium ion effectivity on production mechanism of thyroid hormone
- Tez No: 9490
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİTYUM. İYONUNUN TİROİD HORMON YAPIM MEKANISMASI ÜZERİNE OLAN ETKİSİ Asuman TİMUR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Sevinç KAROL 1990, page: 24 Jüri: Prof.Dr. S. Karo 1 Prof.Dr.E.Ertuğ Doç. Dr.S.Ergesen Tıpta özellikle psikiyatri alanındaki birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan lityum iyonunun endokrin sistem üzerine olan etkilerinin literatürde tartışmalı olması nedeni ile sıçanlarda yapılan deneysel bir çalışma ile tiroid hormon fonksiyonları incelenmiştir. Bu araştırmada sıçanlara intraperitonal olarak ağırlıkları başına 200 mg/gün lityum klorür verilmiştir. Bu sürelerin sonunda kalp ponksiyonu yapılarak alınan kan örneklerinde serum lityum, T3, T4 ve TSH düşeyleri farklı metodlar kullanılarak ölçülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Lityum, tiroid hormonları,, T3, T4, TSH
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis THE LITHIUM ION EFFECTIVITY ON PRODUCTION MECHANISM OF THYROID HORMONE Asuman TİMUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof Dr. Sevinç KAROL 1990, page: 24 Jury : Prof. Dr. S. Karol Prof.Dr.E.Ertuğ Assoc. Prof. Dr. S. Ergesen The lithium ion has been widely used in the field of psychiatry for the treatment in various diseases. As the lithium ion effects on endocrine system has been controversion in medicine. In our experimental study we researched thyroid hormone functions on rats. In this study 200mg/day lithium chloride per weights of rats was given. The blood samples were obtained by the heart punction from the rats, and were measured the levels of serum lithium, Ts, T4, TSH by different methods. KEY WORDS : Lithium, thyroid hormones, Ts, T4, TSH