Agrotis segetum (Dennis ve Schiff.)'un (Lepidoptera: noctuidae) hemositlerinde bazı histokimyasal incelemeler
Some histochemical observations on the hemocytes of agrotis segetum (Dennis and schiff.) (Lepidoptera: Nocturdae)
  1. Tez No: 9491
  2. Yazar: SUNA KISACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT AYVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi Agrotis segetxm (Dennis ve Schiff.)'un (Lepidoptera: Noctuidae) HEMOS İTLERİNDE BAZI HİSTOKİMYASAL İNCELEMELER Suna KISACA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. Cevat AYVALI 1990, Sayfa: 29 Jüri: Prof.Dr. Cevat Ayvalı Prof.Dr. Nevin Üner Yrd.Doç.Dr. Hakkı Sayar Agrotis segetim'xea son larva evresi ve prepupasında pröhemosit, plasmatosit., granülosit, sferül hücre ve önositoid olmak üzere beş tip kan hücresi belirlenmiştir. Bu hücreler, faz-kontrast mikroskobu ve Giemsa ile boyayarak ışık mikroskobunda incelenmişlerdir. Bu çalışmada kan hücrelerine bazı histokimyasal testler uygulanmıştır. Prohemositler, büyük çekirdekli, sitoplazması az olan küçük yuvarlak hücrelerdir. Si toplaşma zayıf PAS-pozitiftir. Sitoplazma Pyronin-Malachite green testi ile pozitif, Millon testi ile negatif reaksiyon verir. Sudan Black B ile lipit damlacıkları görülmemiştir. Plasmatositler, yuvarlak, oval veya iğ şeklindeki hücreler olup sitoplazmaları prdhemos itlerden daha fazladır. Sitoplazma çok zayıf PAS-pozitif reaksiyon verir. Pyronin-Malachite green testi pozitiftir. Protein testi negatiftir. Sudan Black B ile boyanan lipit damlacıkları gözlenmiştir.Ill Granülositler, yuvarlak ve oval hücrelerdir. Çekirdekleri de yuvarlak veya uzuncadır. Sitoplazmayı dolduran çok sayıdaki granüller, en karakteristik özelliğidir. Histokimyasal olarak, sitoplazma zayıf PAS pozitiftir. Granüller, Pyronin-Malachite green testi ile pozitiftir. Millon reaksiyonu negatiftir. Sudan Black B ile küçük lipit damlacıkları gözlenmiştir. Sferül hücreler, sitoplazmaları küreciklerle dolu, yuvarlak yada oval hücrelerdir. Bu hücrelerde lipit damlacıkları görülmez. Sferüller, PAS testine pozitif reaksiyon verirler. Pyronin-Malachite green testine de pozitiftirler. Millon reaksiyonuna negatiftirler. önositoidler, küçük çekirdekli, büyük hücrelerdir. Sitoplazmalarında küçük lipit damlacıkları bulunmaktadır. Pyronin- Malachite green testi pozitiftir ve sitoplazma Millon reaksiyonu ile boyanmaz. Sitoplazma zayıf PAS pozitiftir. ANAHTAR KELİMELER: Agrotis segetvm, hemosit, histokimyasal test.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis SOME IttSTOCHEMICAL OBSERVATIONS ON THE HAEMOCYTES OP ACKOTIS SEOHIM (Dennis and Schiff.) (Lepidoptera: Noctuidae) Suna KISACA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof.Dr. Cevat AYVALI 1990, Pages 29 Jury : Prof.Dr. Cevat Ayvalı Prof.Dr. Nevin üner Assi.Prof.Dr. Hakkı Sayar Five types of hemocytes were recognized in the last instar larvae and prepupa of Agrotls segettna: Prohaemocy tes, plasmatocytes, granulacytes, spherule cells and oenocytoids. These cells were characterized by phase contrast microscopy and by optic microscope after staining with Giemsa. In this study some histochemical tests were made on these hemocytes. The prohaemocytes are small, round cells with a large nucleus and little cytoplasm. The cytoplasm is weakly PAS positive. It gives positive reaction with Pyronin - Malachite green test and negative reactions with Millon test. No lipid droplets are seen with Sudan Black B. The plasmatocytes are spindle-shaped or round and oval cells with more cytoplasm than the prohaemocytes. It gives a very weak PAS -react i on and a pqsitive reaction with the Pyronin-Malachite green test. The protein test gives negative reaction. Small lipid droplets stained by Sudan Black B are observed.V The granulocytes are round and oval cells. The nucleus is round or elongated. The main characteristic of these cells is granules in their cytoplasm. Histochemically, the cytoplasm is weakly PAS-positive. The granules are also positive with the Pyronin -Malachite green test. They are negative with the Millon reaction. Small lipid droplets are also observed but less in number. The spherule cells are mostly round in shape. Their cytoplasm is filled with“spherules”. No lipid droplets are seen in these cells. The spherules give positive reaction for the PAS test. They are negative with the Millon reaction. The oenocytoids are large cells with a small nucleus. Small lipid droplets are seen in the cytoplasm. The Pyronin-Malachite green test is positive and the cytoplasm is unstained with, the Millon reaction. The cytoplasm is weakly PAS-positive. KEYWORDS: Agrotis segetwn, haemocytes, histochemical test.