Ahmed Avni Konuk'un Dilkeşide eserleri kapsamında bestecilik üslubu
Compositional style of Ahmed Avni Konuk in the scope of his works in Dilkeşide
  1. Tez No: 949011
  2. Yazar: ÖMÜR TAŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Geleneksel Türk müziğinin yaşaması ve geleceğe aktarılabilmesi için kritik öneme sahip olan bestecilik, bestecilerin gelenekten gelen bir üslup ile özgün karakterlerini özdeşleştirerek besteledikleri çeşitli eserler aracılığıyla günümüze kadar gelebilmiştir. Bu geleneğin geçiş noktalarından birinde besteci olarak yer alan Ahmed Avni Konuk, Zekâi Dede'den aldığı derslerle başladığı mûsiki çalışmalarını ömrünün sonuna kadar devam ettirmiştir. Besteciliğinin yanı sıra hocasından meşk ettiği dinî ve din dışı formdaki eserleri en küçük ayrıntısına kadar hâfızasında koruyup öğrencilerine aktarmıştır. Bu eserlerin gelecek nesillere aktarılmasında sağlam bir köprü vazifesi görmüştür. Geleneksel Türk müziğinin geniş hacimli beste türlerinden biri olan kar-ı natık türünde, 119 makamı örnekleyerek bu türde gelenekteki benzerleri arasında en çok makamı anlatan eseri bestelemiştir. Bazı eserlerini yalnızca edvar kitaplarından edindiği bilgilerle ve buradan öğrendiği makamlarla bestelemiştir. Birçok tür ve biçimde bestelediği eserlerindeki üslubu ile dönemi içerisindeki önemli besteciler arasında yerini almış, çeşitli çevrelerce Itri ekolünün son temsilcisi olarak kabul edilmektedir. Bestecilik alanında yapılan araştırma ve çalışmaların henüz akademik literatürde detaylandırılmaması, sayıca az olması gibi sebeplerle ve geleneksel Türk müziğinin akademik literatürüne bestecilik alanına katkı sağlanması bu araştırmada amaçlanmıştır. Gelenekten gelen üslubu bestecinin kendi içinde özümsemesiyle ortaya çıkan eserlerindeki üslubu araştırılmıştır. Çalışmada bestecinin hayatıyla ilgili bilgilerin belirsizliğini ortadan kaldıracak bilgiler, yaşamı boyunca çeşitli form ve türlerde bestelemiş olduğu eserlerin usul-vezin, sözel yapı ve ezgisel yapı ilişkileri karşılaştırmalı olarak inceleme yöntemleriyle açığa çıkarılmıştır. Eserlerin yapısal ve fonksiyonel analizleri yapılmış ve bu incelemeler doğrultusunda edisyon kritik yöntemiyle nüshalar yeniden yazılmıştır. Bestecinin kendi terkibi olan Dilkeşide makamını nasıl irdelediği ve bu çerçevede oluşan eserlerinin dokusu araştırılmıştır. Bestecilik alanındaki eğitim veren kurum ve kuruluşların yararlanabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Composition, crucial for the survival and transmission of traditional Turkish music to the future, has survived to the present day through the diverse works composed by composers who combined a traditional style with their unique character. Ahmed Avni Konuk, a composer at one of the transition points of this tradition, continued his musical studies, which he began with lessons from Zekâi Dede, until the end of his life. In addition to his compositions, he memorized the religious and secular pieces he learned from his teacher, memorizing them down to the smallest detail and passing them on to his students. He served as a solid bridge in passing these works on to future generations. In the kar-ı natık genre, one of the most extensive compositional genres in traditional Turkish music, he composed a piece that illustrates the most makams among his counterparts in this genre, sampling 119 makams. He composed some of his pieces solely based on information gleaned from edvar books and the makams he learned there. His style, encompassing a wide range of genres and forms, earned him a place among the most important composers of his time, and he is considered by some to be the last representative of the Itri school. This research aims to contribute to the academic literature on composition, as research and studies in the field of composition have not yet been detailed in academic literature and are few in number. The style of his works, which emerged through the composer's internalization of the traditional style, was investigated. This study explores the ambiguity surrounding the composer's life and uncovers the relationships between usul-meter, lyrical structure, and melodic structure in works he composed in various forms and genres throughout his life through comparative analysis. Structural and functional analyses of the works were conducted, and copies were rewritten using the edition critical method based on these analyses. The composer's analysis of the Dilkeşide makam, his own composition, and the texture of his works composed within this framework were explored. The aim is to provide benefits to institutions and organizations providing education in the field of composition.