Laurik asidin broylerlerde performans, bazı kan parametreleri, et kalitesi, histolojik parametreler, bazı mikroorganizmalar (Streptococcus spp, Staphylococcus spp) üzerine etkisi ile ekonomik analizi
Effect of lauric acid on performance, some blood parameters, meat quality, histological parameters, some microorganisms (Streptococcus spp, Staphylococcus spp) in broilers
  1. Tez No: 949010
  2. Yazar: HATİCE GİZEM BÜYÜKBAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, laurik asit ve laurik asit monogliseridi olan monolaurin kombinasyonunun (LMK) broylerlerde performans, bazı kan parametreleri, et kalitesi, bağırsak histomorfolojisi ve bazı mikroorganizmalar (Streptococcus spp., Staphylococcus spp.) üzerine etkisi ile ekonomik analizinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 192 adet günlük Ross 308 etlik civcivi kullanılmıştır. Çalışma kontrol grubu ve 3 deneme grubu olarak üzere 4 ana gruptan, 4 ana grupta kendi içinde 4 alt gruptan (12 hayvan / 4 alt grup) oluşturulmuştur. Kontrol grubuna bazal diyet, deneme gruplarına sırasıyla 0,5 g/kg (LMK-1), 1 g/kg (LMK-2), 2 g/kg (LMK-3) oranlarında katkı maddesi ilave edilmiştir. Çalışma sonucunda performans parametreleri (canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı), karkas verim özellikleri (sıcak karkas ve soğuk karkas), iç organ ağırlıkları (kalp ve karaciğer), göğüs eti kalitesi (L*, a*, b*, pH0.saat, pH24.saat ve su tutma kapasitesi), göğüs eti besin madde bileşenleri (ham kül, ham yağ), bazı biyokimyasal parametrelerinde (kalsiyum, glikoz, trigliserit, kolesterol, LDL, ALT ve AST), duodenum histolojik parametrelerinde (villus uzunluğu, kript derinliği ve villus uzunluğu / kript derinliği) ve sekum da bulunan Streptococcus spp., Staphylococcus spp.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of lauric acid and lauric acid monoglyceride (monolaurin) (LMK) combination on growth performance, carcass characteristics and meat composition, intestinal histomorphology, certain blood parameters, some gram-positive microorganisms (Streptococcus spp., Staphylococcus spp.), and economic analysis in broilers. The study used 192 one-day-old Ross-308 broiler chicks. The study was designed with four main groups, including a control group and three experimental groups, with each group having four subgroups (12 chicks/subgroup). The control group received the basal diet without any supplementation, while the experimental groups were supplemented with 0.5 g/kg (LMK-1), 1 g/kg (LMK-2), and 2 g/kg (LMK-3) of the additive, respectively. As a result of the study, performance parameters (body weight, body weight gain, feed intake and feed conversion ratio), carcass yield characteristics (hot carcass and cold carcass), internal organ weights (heart and liver), breast meat quality (L*, a*, b*, pH0h, pH24h, and water-holding capacity), breast meat nutritional composition (crude ash, crude fat), certain biochemical parameters (calcium, glucose, triglycerides, cholesterol, LDL, ALT, and AST), duodenal histological parameters (villus length, crypt depth, and villus length/crypt depth), and bacterial counts of Streptococcus spp. and Staphylococcus spp.