İbn Âşur'un düşüncesinde kadın tasavvuru
The conception of woman in the thought of Ibn Ashur
  1. Tez No: 949014
  2. Yazar: RECEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, modern dönemin önde gelen İslâm âlimlerinden Muhammed Tâhir İbn Âşûr'un özgürlük anlayışı ile kadının yaratılışı, aklî kapasitesi ve toplumsal konumuna dair görüşlerini incelemektedir. Tezin temel amacı, İbn Âşûr'un Kur'an merkezli ve makâsıd odaklı yaklaşımı çerçevesinde bu konulara nasıl bir yorum getirdiğini ortaya koymaktır. İbn Âşûr'un özgürlük anlayışı incelenmiş; onun insan özgürlüğünü, şeriatın nihai hedeflerinden biri olarak gördüğü tespit edilmiştir. Ona göre özgürlük, yalnızca bireysel tercihlerin serbestliği değil, aynı zamanda insanın düşünsel ve toplumsal gelişimini sağlayan temel bir ilkedir. Kadının yaratılışı meselesi ele alınmış; İbn Âşûr'un, Hz. Havvâ'nın Hz. Âdem'den yaratıldığını ancak bu yaklaşımıyla kadın-erkek arasında yaratılış temelli bir üstünlük ilişkisini reddettiği gösterilmiştir. Kadının aklî kapasitesine ilişkin geleneksel yorumlar eleştirel biçimde değerlendirilmiş; İbn Âşûr'un bu görüşlerin tarihsel ve sosyo-kültürel şartlardan kaynaklandığını, Kur'an'ın kadının aklî melekeleri hakkında olumsuz bir yargı taşımadığını vurguladığı ortaya konmuştur. Son olarak, kadının toplumsal konumu üzerine İbn Âşûr'un klasik anlayışlardan ayrılarak kadının kamusal alana katılımını desteklediği, bu görüşünün de şeriatın maksatlarıyla uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır. İbn Âşûr'un bu dört başlıkta geliştirdiği görüşler, hem klasik tefsir mirasını yeniden yorumlamaya hem de çağdaş İslam düşüncesine katkı sunmaya yönelik önemli bir çabadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the views of Muhammad Tāhir Ibn 'Āshūr, one of the leading modern Islamic scholars, regarding the concept of freedom, the creation of woman, her intellectual capacity, and her social status. The main aim of the thesis is to reveal how Ibn 'Āshūr interprets these issues within the framework of his Qur'an-centered and maqāṣid-oriented approach. First, Ibn 'Āshūr's understanding of freedom is analyzed; it is determined that he considers human freedom as one of the ultimate objectives of the Sharī'ah. According to him, freedom is not merely the liberty of individual choices, but also a fundamental principle that enables human intellectual and social development. Secondly, the issue of the creation of woman is addressed; it is shown that while Ibn 'Āshūr accepts that Eve was created from Adam, he rejects any notion of superiority based on this origin, thus denying a creation-based hierarchy between men and women. Thirdly, traditional views on women's intellectual capacity are critically examined; it is revealed that Ibn 'Āshūr attributes such views to historical and socio-cultural circumstances and emphasizes that the Qur'an does not express any negative judgment regarding women's intellectual faculties. Finally, concerning the social status of women, it is concluded that Ibn 'Āshūr departs from classical understandings and supports women's participation in the public sphere, a position he finds compatible with the objectives of the Sharī'ah. The views developed by Ibn 'Āshūr in these four areas represent a significant effort to reinterpret the classical exegetical tradition and to contribute to contemporary Islamic thought.