İzmir'deki güzel sanatlar liselerinde verilen zorunlu bağlama derslerinin öğrencilerin müzikal kimliklerine etkisi
The effect of compulsory bağlama lessons given in fine arts high schools in Izmir on students musical identities
- Tez No: 949013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Güzel sanatlar liseleri, genel anlamda Batı müziği dalında, ortaöğretim seviyesinde akademik eğitim veren müzik okullarıdır. Öğrenciler, 9. sınıfta, müzikal ve akademik altyapıyı oluşturma amacıyla bu alanlarda yoğun şekilde eğitim görmektedirler. Güzel sanatlar liselerindeki bağlama eğitimi, ana çalgı ve zorunlu bağlama eğitimi olmak üzere ikiye ayrılır. Ana çalgı olarak verilen bağlama dersi, teorik ve pratik anlamda bağlama çalgısında uzmanlaşmayı amaçlayan, temel becerileri kavramış öğrenciler yetiştirmeyi hedefler. Zorunlu bağlama eğitimi ise daha basit bir müfredatla, bağlama çalgısını, Türk halk müziği eserlerini ve geleneksel Anadolu kültürünü tanıtmak amacıyla; 10. 11. ve 12. sınıf düzeylerinde, grup eğitimi şeklinde uygulanan bir derstir. Araştırmamızda, üç yıl boyunca zorunlu bağlama eğitimi almış, müfredatı tamamlamış ve 12. sınıf seviyesinin sonuna gelmiş öğrenciler temel alınmıştır. Sözü edilen öğrencilerin, bu üç yıllık süre zarfında aldıkları zorunlu bağlama dersinin; okulda aldıkları teorik ve pratik (icrasal) eğitimlerle oluşturdukları müzikal bilgi, birikim, yönelim ve beğenilerine olan etkisini ortaya çıkarmak ve anlayabilmek amaçlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle, amaçlı örneklem seçme yöntemi kullanılarak seçilmiş öğrencilerle yapılacak bireysel görüşmelerde, öğrencilerin aldıkları zorunlu bağlama eğitiminin bireysel anlamdaki katkılarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fine Arts High Schools are secondary-level educational institutions that primarily provide academic training in the field of Western music. In the 9th grade, students receive intensive instruction aimed at building both musical and academic foundations in this discipline. Bağlama education in Fine Arts High Schools is divided into two categories: main instrument (ana çalgı) and compulsory bağlama education. The bağlama course offered as a main instrument aims to train students who have grasped fundamental skills and are focused on theoretical and practical specialization in the bağlama. Compulsory bağlama education, on the other hand, is a group-based course with a simpler curriculum, aiming to introduce the bağlama instrument, Turkish Folk Music (THM) repertoire, and Traditional Anatolian Culture. This course is implemented at the 10th, 11th, and 12th grade levels. In this study, students who have completed three years of compulsory bağlama education and have reached the end of the 12th grade were taken as the primary focus. The aim was to understand and reveal the impact of the compulsory bağlama course—taken over the course of three years—on the students' musical knowledge, experience, orientation, and preferences, as shaped by the theoretical and practical (performance-based) education they received at school. Through semi-structured interviews conducted with students selected via purposive sampling, the study aims to identify the individual contributions of compulsory bağlama education.