Türk toplumunda 64 kesitli bilgisayarlı tomografi (msct) koroner anjiyografi taraması ile koroner anomali prevalansı saptanması ve cerrahi yaklaşımlar
Imaging anomalies of the coronary artery with 64-slice multislice computed tomography among Turkish population and surgical evaluation
- Tez No: 949065
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaçlar: Koroner arter anomalileri nadir patolojiler olsa da genç erişkin ani ölümlerinde dikkat çekici bir paya sahiptir. Genel popülasyondaki insidansı kesin olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı, 64 kesitli bilgisayarlı kardiyak tomografi ile koroner arter anomalisi sıklığını, demografik verilerin anlamlı değişkenler içerip içermediği, koroner arter anomalilerin sınıflaması ve lokalizasyonu incelemek ve bu bilgiler ışığında cerrahi bir değerlendirmede bulunmaktır. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Ocak 2005-Aralık 2008 tarihleri arasında EKG-gated 64 kesitli bilgisayarlı tomografi yapılan 1805'i (%75,2) erkek, 596'sı (%24,8) kadın ortalama yaşı 56±11,7 (15-88) olan toplam 2401 olgu alındı. Koroner arter anomalisi saptanan olgular 4 kategoride (çıkış ve seyir anomalileri, kendi anatomisi ile ilgili anomaliler, sonlanma anomalileri ve anormal kollateral damarlar) sınıflandırıldı. Hastalar demografik verilere göre değerlendirildi. Bulgular: İncelenen 2401 çok kesitli bilgisayarlı tomografide, toplam 225 hastada (%9,37) 236 koroner arter anomalisi saptanmıştır. Koroner arter çıkış ve seyir anomalileri 36 vakada (%1,5), koroner arterlerin kendi anatomileri ile ilgili anomaliler 191 vakada (%7,9) ve koroner arter sonlanma anomalileri 9 vakada (%0,4) tespit edilmiştir. Koroner arter anomalileri ile erkek cinsiyet ve koroner arterlerde aterosklerotik değişiklikler arasında artmış ilişki tespit edilmiştir. Tartışma: Koroner arter anomalileri sıklıkla çalışma grubu ve sınıflama farklılıkları sebebiyle değişken sıklıkta bildirilmiştir. Çalışmamızda koroner arterlerin tüm anomalilerini değerlendirdiğimizde en sık anomalinin koroner arterlerin kendi anatomileri ile ilgili anomaliler olduğu (%7,9) görülmüştür. Koroner arterlerin toplumdaki gerçek sıklığına yakın değerlendirilmelerin elde edilebilmesi için daha geniş populasyonlarada çalışmalar gerekmektedir. Sonuç: Sadece çıkış ve seyir anomalilerine odaklanmadan tüm koroner arter anomalilerini sınıflayarak taranmış olması koroner anomalilerin prevalansını değerlendirmede çalışmamıza yön vermiştir. Demografik değerlendirmede koroner arter anomalileri erkek cinsiyette daha sıklıkla saptanmıştır ve koroner arter anomalili hastalar anomali saptanmayan hastalara kıyasla daha az septomatik bulunmuştur. Kimi koroner arter anomalilerinin toplumda kısmen daha sık rastlanan bir varyant olup olmadığı, bu sebeple asemptomatik seyretme olasılığı; koroner arterlerin kendi anatomileri ile ilgili anomalilerde koroner arterlerde aterosklerotik değişikliklerin anlamlı olarak daha fazla saptanması sebebiyle bu anomalilerin anatomik olarak KAH için hazırlayıcı bir patoloji olabileceği irdelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although coronary artery anomaly is a rare pathology, it has a remarkable rate of sudden cardiac death in young adults. Their true incidence is uncertain, however the prevalence of coronary artery anomalies are derived from autopsy or angiographic series. The aims of this study were to assess the prevalence of different forms of coronary anomalies and their anatomic variations, to investigate the relationship between demographic data and the occurence of anomaly in adult Turkish population. In addition, this survey was conducted with a surgical point of view. Materials and methods: Between February 2005 and December 2008, 2401 [1805 men (75,2%); 596 women (24,8%); age 15-88 years; mean 56±11,7 years] consecutive patients referred for noninvasive 64-slice multi detector row computed tomographic (MSCT) angiography imaging were reviewed for the study. By using retrospective electrocardiographic (ECG) gating, cases with coronary artery anomaly were grouped in accordance with a 4-group classification. Demographic data were recorded. Coronary anomaly groups constituted the study population for further analysis. Results: In total, 225 patients (191 men, 34 women, age 15-84 years, mean 55,9±12 years) with 236 coronary artery anomalies were identified (9,37%). Of the 2401 patients, 36 (1,5%) had anomalies of origin and distribution, 191 (7,9%) anomalies of intrinsic coronary arterial anatomy and 9 (0,4%) had anomalies of coronary termination (coronary artery fistulae). Conclusions: Recognition of coronary anomalies is an important and neglected topic in cardiology and cardiac surgery. In demographic statistical analyses, coronary artery abnormalities were found more frequently among male population. Intrinsic coronary arterial anatomy anomalies are associated with atherosclerotic changes in coronary arteries. Hereby, intrinsic coronary arterial anatomy anomalies may be an anotomical sign of coronary atherosclerosis. MDCT coroner angiography shows that this method will be useful, commonly and efficiently used in the future in order to identfy coronary anomalies. It may facilitate decision making while elaboorating the surgical strategy.