Sivil pilotlarda koroner kalp hastalığı risk değerlendirmesi
Assessment of coronary heart disease risk in civil pilots
- Tez No: 949093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türkiye'deki pilotların KVH (Kardiyovasküler Hastalık) riskini tespit etmek ve mesleki olarak etkileyen faktörleri inceleyerek erken önlem almayı ve yetişmiş tecrübeli pilot kaybını önlemeyi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, ülkemizde sivil havacılık faaliyetlerinde bulunan pilotların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik ve mesleki özelliklerini sorgulayan sorulara ek olarak uluslararası fiziksel aktivite anketi uygulanmıştır. Gerekli veriler toplanarak 3 farklı skor ile KVH risk hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmamız %97,5'i (n=159) erkek, %2,5'i (n=4) kadınlardan oluşan 163 pilot ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması (44,45± 8,61)'dır. Katılımcıların FRS puanları hesaplandığında %0,6'sının yüksek %13,5'inin orta risk grubunda, SCORE2 puanları hesaplandığında %6,4'ü (n=7) yüksek, %42,7'si orta risk grubunda, AHA Risk Skoru hesaplandığındaysa pilotarın %0,9'unun (n=1) yüksek %40'ının ise (n=44) orta riskli grupta olduğu bulunmuştur. Risk faktörlerine baktığımızda ise özellikle hipertansif pilot oranının %15,3 olması dikkat çekicidir. Araştırmada, toplamda uçuş saati arttıkça KVH risk puanının artırdığı tespit edilmiştir. Toplumda en sık rastlanan diğer risk faktörü olan DM, katılımcılarımızda bulunmamaktadır. Sonuç: Türkiye'deki hipertansif pilotların, kan basıncının kontrol altında olmadığı belirlenmiştir. KVH riski orta ve yüksek olan grubun, 45 yaşından sonra yılda bir kardiyoloji muayenesinden geçirilmesi önerilmektedir. KVH risk faktörleri ve komplikasyonlarının lisans kaybına yol açabileceği dikkate alınmalı; yüksek risk grubundaki pilotlar daha yakından izlenmeli ve koruyucu hekimlik uygulamalarına öncelik verilmelidir. Ayrıca, pilotlara KVH konusunda daha fazla bilgilendirme yapılmalı ve farkındalık düzeyleri artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the cardiovascular disease (CVD) risk among pilots in Turkey and to investigate the occupational factors influencing this risk, with the goal of enabling early preventive measures and preventing the loss of experienced and qualified pilots. Material and Methods: In our study, pilots undergoing mandatory health examinations at aeromedical centers. In addition to questions assessing their sociodemographic and occupational characteristics, an international physical activity questionnaire was administered to the participants. The necessary data were collected, and coronary and cardiovascular risks were calculated using three different assessment models. Results: Our study was conducted with a total of 163 pilots, of whom 97.5% (n=159) were male and 2.5% (n=4) were female. The mean age of the participants was 44.45±8.61 years. When evaluating cardiovascular risk using the Framingham Risk Score (FRS), 0.6% of the participants were classified as high-risk, and 13.5% were in the moderate-risk group. According to the SCORE2 assessment, 6.4% (n=7) of the pilots were found to be in the high-risk category, while 42.7% were in the moderate-risk group. Based on the AHA Risk Score, 0.9% (n=1) of the pilots were in the high-risk group, and 40% (n=44) were classified as moderate-risk. Among the risk factors, the proportion of hypertensive pilots 15.3% was particularly noteworthy. The study also identified a significant positive correlation between total flight hours and cardiovascular risk scores, indicating that increased flight hours were associated with elevated cardiovascular risk. Notably, diabetes mellitus, one of the most common risk factors in the general population, was not observed among the participants. Conclusion: As a result of our research, it was determined that hypertensive pilots in Turkey do not have their blood pressure adequately controlled or monitored. For individuals in the moderate- and high-risk groups for CVD, it is recommended that they undergo annual cardiology evaluations after the age of 45.Considering that CVD and their complications can lead to the loss of licenses, high-risk pilots should be more closely monitored, and preventive medicine practices should be prioritized. Furthermore, pilots should be provided with more information regarding CVD, and their awareness levels should be increased.