Yaşlılık ve periodonsiyum arasındaki ilişkinin iltihapsal yanıt ve iltihabın çözünmesi mekanizmaları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between aging and periodontium in terms of inflammatory response and inflammation resolution mechanisms
  1. Tez No: 949095
  2. Yazar: HADİ SAYEDYOUSEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL USLU TOYGAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Yaşlanma, fizyolojik, biyokimyasal ve bağışıklık fonksiyonlarının çok işlevli ve ileri düzeyde kaybıyla sonuçlanan kronik hastalıklar ve engellere neden olabilen bir süreçtir. Taurin, hem periodontitis hem de yaşlanmayı etkileyen antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip bir amino asittir. Bu çalışmanın amacı, yaşlanma ve periodontitis arasındaki örtüşen rolleri anlamak için farklı yaş gruplarındaki periodontitisli bireylerin tükürük ve serum örneklerinde taurin, SIRT1 ve TNF-α düzeylerini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı toplam 66 katılımcı dahil edilmiştir ve katılımcılar dört gruba ayrılmıştır: sağlıklı periodontal duruma sahip genç katılımcılar (25-44 yaş), periodontitisli genç katılımcılar, sağlıklı periodontal duruma sahip yaşlı katılımcılar (+65 yaş) ve periodontitisli yaşlı katılımcılar. Katılımcılardan tükürük akış hızı verileri ve klinik periodontal parametreler (plak indeksi, cep derinliği, klinik ataşman kaybı ve sondalamada kanama) elde edilmiştir. Tükürük ve serum örneklerinde taurin, SIRT1 ve TNF-α düzeyleri enzim bağlı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: Aging is a progressive decline in physiological & immunological functions, leading to an increased risk of chronic diseases. Taurine is an amino acid known for its anti-inflammatory and antioxidant properties that influences both periodontitis and aging. This study aims to evaluate the levels of taurine, SIRT1, and TNF-α in saliva and serum among different age groups with periodontitis to understand their overlapping roles in aging and periodontitis. Method: The study included a total of 66 systemically healthy individuals separated into four groups: young (25-44 years old) with a healthy periodontium, young with periodontitis, old (+65 years old) with a healthy periodontium, and old with periodontitis. Salivary flow rate and clinical periodontal measurements were recorded (plaque index, pocket depth, clinical attachment loss, and bleeding on probing). Salivary and serum levels of taurine, SIRT1, and TNF-α were measured using ELISA kits.