Futbol taraftarlarının fair playe yönelik tutumları ile takımlarına ilişkin özdeşleşme düzeylerinin incelenmesi
An examination of football fans attitudes towards fair play and their levels of team identification
  1. Tez No: 949114
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbol taraftarlarının fair playe yönelik tutumları ile takımlarına ilişkin özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu farklı kulüpleri destekleyen futbol taraftarları oluşturmaktadır (n=506). Veri toplama aracı olarak, Taraftar Fair Play Ölçeği ve Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerin yanı sıra araştırmanın hipotezleri doğrultusunda bağımsız gruplar t testi, ANOVA ve korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, futbol taraftarlarının genel olarak fair playe olumlu bir tutum geliştirdiğini göstermiştir. Ancak takımlarıyla yüksek düzeyde özdeşleşen taraftarların, duygusal bağlılıklarının etkisiyle fair play ilkelerine aykırı davranışlar sergileyebildikleri belirlenmiştir. Ayrıca yaş ve eğitim düzeyi yükseldikçe fair playe yönelik olumlu tutumların arttığı, erkek taraftarların ise kadınlara göre fair play ilkelerine daha az bağlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bulgularının ilgili literatürüne katkı sağlayacağı düşünülmekte ve bu doğrultuda, futbol taraftarları arasında etik değerlerin ve fair play bilincinin artırılmasına yönelik eğitim programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between football fans' attitudes towards fair play and their identification levels with their teams. The relational survey model was used in the study. The research group of the study consists of football fans who support different clubs (n=506). The Fan Fair Play Scale and the Sports Fan Identification Scale were used as data collection tools. In addition to descriptive statistics, independent groups t-test, ANOVA and correlation analysis were performed in line with the hypotheses of the study. The research findings showed that football fans generally developed a positive attitude towards fair play. However, it was determined that fans who identified with their teams at a high level could exhibit behaviors contrary to fair play principles due to their emotional attachment. In addition, it was determined that positive attitudes towards fair play increased as age and education level increased, while male fans were less committed to fair play principles than female fans. It is thought that the findings of the study will contribute to the relevant literature and in this direction, it is recommended that training programs be developed to increase ethical values and fair play awareness among football fans.