Nöro-roman ve Serkan Karaismailoğlu'nun Romanları
Neuro-novel and novels of Serkan Karaismailoğlu
- Tez No: 949113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN OLPAK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnsanlığın var oluşundan itibaren beyin, sürekli araştırma ve merak nesnesidir. Nöro-bilimsel alandaki ilerlemeler, beyin ve nöronlar hakkında bilgi birikimini her geçen gün artırır. Postmodern çağın bilgi yayılımındaki hızı, farklı disiplinler arasındaki etkileşimi de beraberinde getirir. Bu bağlamda, nöro-bilimsel çalışmalar sanatsal alanla giderek artan bir ilişki içerisine girmekte; edebî metinlerde bilimsel unsurlar, bilimsel çalışmalarda da edebî anlatım biçimleri kendisine yer bulmaktadır. Edebiyatın bilimle kurduğu bu iletişim, nöro-roman olarak adlandırılan yeni bir anlatı türünün ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Nöro-roman; insan beyninin işleyişi, bilinç, zihin gibi temel konular ve nörolojik hastalıkları kurgusal bir çerçeve içerisinde ele alan, postmodern romanın bir uzantısı olarak tanımlanabilir. Bu tür, literatürde nöro-anlatı, nöro-kurgu, bilişsel kurgu, sendrom romanı ve beyin anlatıları gibi farklı adlandırmalarla da anılır. Kavram ilk olarak 1997 yılında Amerikan edebiyat eleştirmeni Marco Roth tarafından ortaya atılsa da nöro-romanın kökeni 1980'li yıllara kadar uzanır. Özellikle Amerikan edebiyatında gelişme gösteren bu tür, Türk edebiyatında yeterli düzeyde karşılık bulamaz. Akademisyen ve yazar kimliğiyle tanınan Serkan Karaismailoğlu, Türk edebiyatında nöro-roman kavramını ilk kez kullanan ve bu türde eserler verdiğini öne süren bir yazardır. Yazarın Mater Üçlemesi (Pia Mater, Arachnoid Mater, Dura Mater), tıp ve edebiyat disiplinlerini özgün bir şekilde bir araya getirme çabasının ürünüdür. Bilim kurgu ve distopik roman unsurları taşıyan Mater Üçlemesi'nde, tıbbî terminolojinin yanı sıra genel kültür ve yapay zekâ teması teknoloji bağlamında işlenir. Bu çalışma, Türk edebiyatında yeterince tanınmayan nöro-roman kavramı ve bu türün ortaya çıkışıyla temel özelliklerini incelemeyi amaçlar. Bu doğrultuda, Serkan Karaismailoğlu'nun Mater Üçlemesi; nöro-roman türünün belirleyici unsurları çerçevesinde değerlendirilecektir. Çalışma, söz konusu Üçleme'nin nöro-roman türüne olan katkısını ve Türk edebiyatındaki yerini ortaya koymayı hedefler.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of humanity, the brain has been a constant subject of research and curiosity. Advances in neuroscience continue to expand the knowledge of the brain and neurons. The rapid dissemination of information in the postmodern era brings along interaction between various disciplines. In this context, neuro-scientific studies are increasingly forming a connection with the artistic realm; scientific elements appear in literary texts, while literary narrative techniques find a place in scientific studies. This dialogue between literature and science has paved the way for a new narrative form known as the neuro-novel. The neuro-novel can be defined as a subgenre of postmodern fiction that explores the functionings of the human brain, consciousness, the mind, and neurological disorders within a fictional framework. It is also referred to in the literature as neuro-narrative, neuro-fiction, cognitive fiction, syndrome novel, or brain narrative. Although the term was first coined in 1997 by American literary critic Marco Roth, the origins of the neuro-novel date back to the 1980s. While this genre has flourished particularly in American literature, it has yet to gain significant ground in Turkish literature. Serkan Karaismailoğlu, known both as an academic and a writer, is the first to use the concept of the neuro-novel in Turkish literature and continues to produce works in this genre. His Mater Trilogy (Pia Mater, Arachnoid Mater, Dura Mater) reflects an original effort to merge the disciplines of medicine and literature. Incorporating elements of science fiction and dystopian fiction, the trilogy also engages with medical terminology, general knowledge, and artificial intelligence in a technological context. This study aims to examine the emergence and core characteristics of the neuro-novel, a concept not yet widely recognized in Turkish literature. It focuses on Karaismailoğlu's Mater Trilogy to evaluate its contribution to the genre and its place in Turkish literature.