Menopoz dönemindeki kadınlarda menopoza ilişkin tutumların ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Attitudes toward menopause and quality of life in women during the menopausal period
  1. Tez No: 949121
  2. Yazar: FATMA DİLAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Menopoz Dönemindeki Kadınlarda Menopoza İlişkin Tutumların ve Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışma, menopoz dönemindeki kadınların menopoza ilişkin tutumlarını ve menopoza özgü yaşam kalitelerini değerlendirmek, bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ve sosyodemografik ile sağlıkla ilişkili faktörlerin bu değişkenler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Mayıs-Temmuz 2024 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Çarkıpare Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran ve postmenopozal kabul edilen 200 kadın ile yapılan kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Veri Toplama Anketi, Kadınların Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği (MİTÖ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Student t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 57,9±5,8 yıl olup örneklemin tamamı (n=200) postmenopozal dönemdedir. MİTÖ puan ortalaması 34,8±10,9 olarak saptanmıştır. MÖYKÖ alt boyut puan ortalamaları vazomotor için 12,1±6,9, psikososyal için 22,4±12,2, fiziksel için 61,6±24,8 ve cinsel için 9,3±6,7 olarak belirlenmiştir. MİTÖ puanları ile MÖYKÖ alt boyutları arasında anlamlı pozitif korelasyonlar saptanmıştır; özellikle vazomotor (r=0,355) ve psikososyal (r=0,400) alt boyutlarla orta düzeyde, fiziksel (r=0,249) ve cinsel (r=0,220) alt boyutlarla ise zayıf düzeyde ilişkiler belirlenmiştir. Yani, katılımcıların menopoza ilişkin tutum puanları olumluya gittikçe menopoza özgü yaşam kalitesi puanlarının (semptom şiddetinin) arttığı gözlenmiştir. Eğitim düzeyi, kronik hastalık varlığı, alkol kullanımı ve BKİ gruplarına göre ölçek puanlarında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Attitudes Toward Menopause and Quality of Life in Women During the Menopausal Period Aim: This study aimed to evaluate the attitudes of women in the menopausal period toward menopause and their menopause-specific quality of life; and to examine the relationship between these two variables as well as the impact of sociodemographic and health-related factors on these variables. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted between May and July 2024 with 200 postmenopausal women applying to the Çukurova University Çarkıpare Training Family Health Center. Data was collected using a sociodemographic questionnaire, the Attitude Towards Menopause Scale (MİTÖ), and the Menopause-Specific Quality of Life Questionnaire (MÖYKÖ). Data was analyzed using descriptive statistics, Student's t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. Results: The mean age of the participants was 57.9 ± 5.8 years. The mean MİTÖ score was 34.8 ± 10.9. The mean subscale scores of MÖYKÖ were 12.1 ± 6.9 for vasomotor, 22.4 ± 12.2 for psychosocial, 61.6 ± 24.8 for physical, and 9.3 ± 6.7 for sexual domains. Significant positive correlations were found between MİTÖ scores and the subscales of MÖYKÖ; specifically, moderate correlations were observed with the vasomotor (r = 0.355) and psychosocial (r = 0.400) subscales, while weak correlations were noted with the physical (r = 0.249) and sexual (r = 0.220) subscales. No significant differences were found in scale scores based on educational status, presence of chronic disease, alcohol consumption, or BMI category (p>0.05).