Malatya ili özelinde Suriyeli göçmenlerin istihdamları üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the employment of Syrian immigrants in Malatya province
- Tez No: 949124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Göç, belirli bir yerleşim bölgesinde yaşayan nüfusun bir kısmının farklı ve çeşitli nedenlerle mevcut ikamet yerini terk ederek başka bir yere yerleşmek veya nispeten kalıcı olarak hareket etmesidir. Suriyeli mültecilerin en çok tercih ettiği ülke Türkiye olmuştur. Suriyeli akını nedeniyle Türkiye 'dünyanın en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi' haline geldi. Nisan 2011'den bu yana 3.761.267 Suriyeli Türkiye'ye yerleşti. Suriyeli sığınmacılar ilk etapta Türkiye-Suriye sınırına yakın bölgelerdeki Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis gibi illerdeki mülteci konaklama kamplarına yerleşseler de hızla Türkiye'nin geri kalanına taşınmaya başlamışlardır. Bugün Suriyeliler Malatya'da dahil Türkiye'nin hemen hemen her şehrine yerleşmiş durumdadır. Bu çalışmada Malatya'ya göç eden Suriye göçmenlerinin istihdam ve uyum sorunları konusunda bir araştırma yapılacaktır. Araştırmanın evrenini Malatya'da yaşayan Suriyeli göçmenler oluşturmaktadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılacaktır. Bu çalışmada 200 dolaylarında Suriyeli göçmene ulaşılması hedeflenmektedir. Bu araştırmada alan araştırması yöntemi uygulanacak olup, Nicel veri toplama aşmasında tarama araştırmasına bağlı olarak anket tekniği kullanılacaktır. Öncelikle göç, uyum ve gelecek beklentisi konularıyla ilgili literatür taramasının yanı sıra, alanda daha önce gerçekleştirilen araştırmaların da incelenerek araştırmanın amaçları doğrultusunda soru havuzu oluşturulmuştur. Anket soruları üç ana gruba ayrılmıştır: İlk kısım katılımcıların sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri, ikinci kısım uyum problemleri ve üçüncü kısım ise istihdam ve işe katılma iş kurma yönelimlerini ölçecektir. Soru formu toplam 45 sorudan oluşmaktadır. Araştırma esnasında sivil toplum kuruluşları, Suriyeli göçmenlerin çalıştıkları işyerleri ve yoğun olarak oturdukları mahalleler sık sık ziyaret edilerek örneklem grubuna ulaşılmaya çalışılacaktır. Araştırma sürecinde elde edilen verilerin işlenmesi ve çözülmesi elde edilecek verilerin anlam kazanması önem arz etmektedir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) 20 paket programına aktarılarak işlenip değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Migration is the process where a portion of the population living in a certain settlement area leaves their current place of residence for various reasons and moves to another place or moves relatively permanently. Turkey has been the most preferred country by Syrian refugees. Due to the influx of Syrians, Turkey has become the 'country hosting the most refugees in the world'. Since April 2011, 3,761,267 Syrians have settled in Turkey. Although Syrian refugees initially settled in refugee camps in provinces such as Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay and Kilis, which are close to the Turkey-Syria border, they have rapidly begun to move to the rest of Turkey. Today, Syrians have settled in almost every city in Turkey, including Malatya. In this study, a study will be conducted on the employment and adaptation problems of Syrian immigrants who migrated to Malatya. The universe of the study consists of Syrian immigrants living in Malatya. The general screening model will be used in the study. The aim of this study is to reach approximately 200 Syrian immigrants. In this study, the field research method will be applied, and in the quantitative data collection phase, the survey technique will be used depending on the survey research. First of all, in addition to the literature review on migration, adaptation and future expectations, a question pool was created in line with the objectives of the research by examining the previous studies conducted in the field. The survey questions were divided into three main groups: The first part will measure the socio-demographic and socio-economic characteristics of the participants, the second part will measure the adaptation problems and the third part will measure the employment and participation in work and the tendency to start a business. The questionnaire consists of a total of 45 questions. During the research, the sample group will be reached by frequently visiting the civil society organizations, workplaces where Syrian immigrants work and the neighborhoods where they live densely. It is important to process and solve the data obtained during the research process and to make the data to be obtained meaningful. The data obtained from the research will be transferred to the SPSS (Statistical Program for Social Sciences) 20 package program, processed and evaluated. Geri bildirim gönder Yan paneller Geçmiş Kaydedilenler