2024 yılında halka arz edilen şirketlerin hisse senetlerinin anormal getirilerinin analizi
Analysis of abnormal returns of the stocks of publicly offered companies in 2024
  1. Tez No: 949146
  2. Yazar: SALİH ADITEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankalcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında Borsa İstanbul'da halka arz edilen şirketlerin hisse senetlerinde“anormal getiri”oluşup oluşmadığını incelemektedir. Çalışmada, ilgili yıl içerisinde borsaya yeni kote olan şirketlerin hisse senedi getirileri, piyasanın genel performansını yansıtan BİST Ulusal Tüm endeksinin getirileriyle karşılaştırılmış ve böylece elde edilen“anormal getiri”değerleri analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, literatürde sıklıkla ele alınan düşük fiyatlama olgusunun Türkiye'deki 2024 halka arzlarında da görüldüğünü göstermiştir. Özellikle şirketlerin ilk işlem gününde ve ilk haftada sağladıkları getirilerde, piyasaya göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde pozitif sapmalar kaydedilmiştir. Bu pozitif anormal getirilerin ortalama olarak 60. ve 90. işlem günlerine kadar uzayan bir etkisi olduğu ve kümülatif getirilerin de çoğunlukla pozitif bölgede kaldığı tespit edilmiştir. Bulgular ayrıca farklı değişkenlerin halka arz performansı üzerindeki etkisine işaret etmektedir. Sektörel değerlendirmede, teknoloji şirketlerinin halka arz sonrası kısa ve orta vadede daha yüksek anormal getirilere sahip olduğu ve diğer sektörlere göre belirgin şekilde pozitif ayrıştığı gözlemlenmiştir. Öte yandan gayrimenkul sektöründe ortalama getirilerin daha düşük olduğu, zaman zaman negatif anormalliklerin ortaya çıktığı görülmüştür. Şirket büyüklüğü bakımından, küçük ölçekli şirketlerin yatırımcı ilgisi ve düşük fiyatlama gibi nedenlerle ilk gün ve ilk haftada güçlü pozitif getiriler sundukları belirlenirken, büyük ölçekli şirketlerde bu etkinin sınırlı kaldığı dikkati çekmiştir. Zamanlama değişkeni incelendiğinde ise yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen halka arzların, yatırımcıların risk alma iştahına bağlı olarak daha yoğun talep gördüğü ve ortalama getiri bakımından diğer çeyreklerden ayrıştığı gözlenmiştir. iii Elde edilen bulgular, halka arz sürecindeki fiyatlama dinamiklerini detaylı biçimde ortaya koymanın yanı sıra şirket yönetimlerine, yatırımcılara ve düzenleyicilere de uygulamaya dönük çeşitli öneriler geliştirme imkânı sunmaktadır. Özellikle anormal getirilerin varlığı, düşük fiyatlama etkisi, sektörel farklar ve halka arz zamanlaması gibi unsurların, hem halka açılma kararı alan şirketler hem de halka arzlara katılmayı düşünen yatırımcılar için kritik roller üstlendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines whether there are any“abnormal returns”in the shares of companies that went public for the first time on Borsa Istanbul (BIST) in 2024. Within the scope of the research, the stock returns of companies newly listed on the exchange during the specified year were compared with the returns of the BIST All Shares Index, which reflects the overall market performance. The resulting“abnormal return”values obtained from this comparison were then analyzed. The analysis results indicate that the underpricing phenomenon frequently discussed in the literature also applies to the 2024 initial public offerings (IPOs) in Turkey. In particular, on the first trading day and during the first week, the returns of the companies showed statistically significant positive deviations relative to the market. These positive abnormal returns continued, on average, up to the 60th and 90th trading days, and the cumulative returns generally remained in positive territory. Additionally, the findings point to the impact of various factors on IPO performance. From a sectoral standpoint, technology companies exhibited higher abnormal returns in the short and medium term following their IPOs, clearly outperforming other sectors. In contrast, the real estate sector displayed lower average returns, with occasional negative abnormalities. Regarding firm size, smaller companies garnered strong positive returns on the first day and during the first week likely due to greater investor interest and underpricing whereas the impact in larger companies was more limited. When examining timing factors, it was observed that IPOs conducted in the first quarter of the year attracted more intense demand, driven by investors' appetite for risk, and thus distinguished themselves from other quarters in terms of average returns. v Overall, these findings not only shed light on the pricing dynamics of IPOs but also offer practical insights for company management, investors, and regulatory authorities. In particular, the presence of abnormal returns, the effects of underpricing, sectoral variations, and IPO timing appear to play critical roles both for companies planning to go public and for investors considering participation in new stock offerings.