Gümüş-bakır nanokümeler taşıyan halloysit nanotüpler içeren multifonksiyonel nanofiber kaplamaların bakırı mikrobiyal korozyondan koruma etkinliğinin belirlenmesi
Protection of copper from microbial corrosion by multifunctional nanofiber coatings halloysite nanotubes carrying silver-copper bimetallic nanoclusters
  1. Tez No: 949155
  2. Yazar: BERKE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN OYA SAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Korozyon günümüzde oldukça sık karşılaşılan ve endüstride ciddi bir sorun olmakla birlikte korozyonun engellenmesi önemlidir. Korozyonu önleyebilmek için birçok yöntem bulunmasının yanı sıra yüzey kaplamaları sıklıkla kullanılmaktadır. Kaplamaların uygulama maliyetinin yüksek olması ve çevre için toksik etki oluşturacak yan ürünler içermesinden dolayı farklı kaplama yöntemlerine yönelim artmıştır. Günümüzde nanoteknoloji ile üretilen malzemelerin metal ve metal alaşımların korozyondan koruma araştırmaları ile ilgi çekmektedir. Özellikle bu amaçla nanoparçacık entegre edilen nanofiberlerin (Nf) kullanım potansiyeli oldukça yüksektir. Tez çalışması kapsamında gümüş bakır bimetalik kümeler (Ag-Cu_NK) taşıyan halloysit nanotüpler (HAL) içeren multifonksiyonel nanofiber kaplamaların geliştirilmesi ve bu kaplamaların bakır metalini (Cu) mikrobiyal korozyondan koruma etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Elektrospin yöntemiyle üretilen polikaprolakton (PCL) nanofiberlere entegre edilen bimetalik nano kümeler, hem antimikrobiyal etkisi hem de korozyon koruma performansı açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Ag-Cu bimetalik nano kümelerin nanofibere entegre edilmesinin hem abiyotik hem de abiyotik ortamda korozyondan koruma sağladıklarını kanıtlamıştır. Ag-Cu bimetalik nanokümeler ve Nf kaplamalar, hem Gram-negatif(Escherichia coli) hem de Gram-pozitif (Staphylococcus aureus) bakterilere ve patojen maya olan Candida albicans üzerinde %100 antimikrobiyal etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Corrosion is a very common and serious problem in the industry today, however, preventing corrosion is important. In addition to the many methods available to prevent corrosion, surface coatings are frequently used. Due to the high application cost of coatings and the fact that they contain by-products that will create toxic effects for the environment, the tendency towards different coating methods has increased. Nowadays, metal and metal alloy corrosion protection researches of materials produced with nanotechnology are of interest. Especially for this purpose, nanoparticle integrated nanofibers (Nf) have a very high usage potential. Within the scope of the thesis study, it was aimed to develop multifunctional nanofiber coatings containing halloysite nanotubes (HAL) carrying silver copper bimetallic clusters (Ag-Cu_NK) and to investigate the effectiveness of these coatings in protecting copper metal (Cu) from microbial corrosion. Bimetallic nanoclusters integrated into polycaprolactone (PCL) nanofibers produced by electrospinning were evaluated in terms of both their antimicrobial effect and corrosion protection performance. The results obtained showed that the integration of Ag-Cu bimetallic nanoclusters into nanofibers significantly reduced the corrosion rate in both abiotic and biotic environments. The high load transfer resistance values of the Ag-Cu bimetallic cluster-bearing nanofiber coatings proved that the coatings provided protection from corrosion. Ag-Cu bimetallic nanoclusters and Nf coatings showed 100% antimicrobial activity against both Gram-negative (Escherichia coli) and Gram-positive (Staphylococcus aureus) bacteria and pathogenic yeast Candida albicans.